1. reza'nın durumu ile net bağlantılı olan durumdur. şöyle ki:
  1. gezi eylemleri ile ilk defa bu hükümetin parlementer sistemin zaaflarına rağmen yıkılabileceği umudu doğmuştur.
  2. bundan güç alan cemaat zaten problemli olduğu hükümet ile çarpışacak cesareti bulmuştur ve içinde reza'nın beslediği bakanlar da olan zevatın memleketi nasıl çarptığını, aynı anda iran'ı da çarptığını, bu esnada kendilerini destekleyen yayınlar çıkarmak için gene bizim paramızla yapılan ihaleler yolu ile soyulduğumuzu öğrenmişizdir.
  3. gezi ve sonrası gelişmeler ile suriye/irak topraklarında ki fiili durumu da değerlendiren hdp barajı aşabileceğini hissetmiş ve "seni başkan yaptırmayacağız" diyebilmiştir.
  4. bunun sonucunda haziran seçimleri öncesinde devleti ele geçiren klik provokasyon girişimlerinde bulunmuş başarısız olmuştur.
  5. tek parti iktidarının elinden gideceğini, bu durumda yolsuzluk operasyonlarında açığa çıkan sebeplerle sonsuza kadar hapis cezası alabileceğini gören dikta ülkeyi yeni bir seçime sürüklemek için yapabileceği her şeyi yapmış ve ülkeyi ateşe verecek adımları atmıştır. bu sırada pazarlıkların manasızlaştığını gören pkk ortaya çıkan tutanaklarda 2013 yılında öcalan'ın verdiği talimatlara göre hareket ederek savaşı tırmandırmaya başlamıştır.
  6. bunun sonucunda 35 günlük bebekten, eve ekmek götürmeye çalışan 79 yaşındaki dedeye kadar sayısız sivil, kürt milisler, sayısız asker ve polis, barış için sokağa çıkan yüzden fazla aktivist, herhangi bir günde kızılay'da olmaktan başka suçu olmayan insanlar, servise binan askeri personel, o anda askeri servisin kalkacağı sokakta bulunan alakasız insanlar yaşamını kaybetmiştir.
  reza'nın tuhaf biçimde abd'de tutuklanması ile bazı süreçler yeniden başlayacaktır.
  birileri için su ısınmaya başlamıştır.
  belki bu vesile ile kendisine ittifak arayan iktidar açtığı cephelerin bazılarını kapatır ve bu ölümler azalır.

mesaj gönder