• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.63)
ağır roman - mustafa altıoklar
kolera sokağı'nda ilginç olaylar yaşanmaktadır. arap sado, sokaktaki egemenliğini ailenin küçük oğlu salih'e (okan bayülgen)bırakır. ancak salih bu görev için henüz hazır değildir. metropolün arka sokaklarından birinde yaşanan bu karmaşada salih, tina'ya (müjde ar)aşık olur.
 1. (bkz: ağır roman - metin kaçan) kitabından uyarlanmıştır.

  ağır roman ama şiir gibi film bence, böyle kısacık bir şiir okursunuz da başka bir tat bırakır ya tekrar tekrar okunur, ezberlenir. işte film de öyle hızlı geçiyor, öyle bir ruh hali bırakıyor ki bu hızda, filmin asıl ağırlığı da bu. film biter bitmez tekrar izlemek istiyorum dediğim bir filmdi. sanırım o duygu yoğunluğundan kurtulamamak bunu dedirtiyor. hikaye kadar müzikleri de başka yapar insanı. yusuf taşkın - ağla sevdam finalin verdiği dağılmışlığa bir de bu şarkı eklenince geçmiş olsun artık.

  !---- spoiler ----!

  ” savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,

  zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın,

  raksederken mahallenin maşallahı, eyvallahı,

  güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın.

  şimdilik, ölümüne kadar hayattasın… “

  !---- spoiler ----!
 2. müjde ar'ın "yangın sayılır" dediği bi sahne vardır ki aklımdan çıkmayan kitabına da doyamadığım şu filmi bir kere daha izlettirmiştir bana.
  "zamanı kim okşayabilir ki?"
 3. tavuskuşu mahallesi ve ikametçilerinin beyazperdeye uyarlanan filmi. türk sinemasının ilk ayağı yere basan filmidir. ikinci film eşkıya ve sonrasında iyice bir ilerleme. çingenelerin mahalleleri güzeldir ve onların geçtiği her film başyapıt sayılır.
 4. bazen bir film unutuluyor ama bir kolye, bir şarkı kalıyor insanda.
 5. varlıklı bir ailenin çocuğu olan okan bayülgen'in doğma büyüme koleralıymış gibi müthiş bir oyunculuk sergilediği özgün, güzel film.

  !---- spoiler ----!

  o bin tılsımlı anın çarşafından ağır ağır geçirirken hayatını bilemezdi üç tekerlekli bisikletin karanlığa takla atacağını..

  !---- spoiler ----!