1. Alois Alzheimer tarafından tanımlanmıştır.

  görünce aklınıza birşeyleri unutma gelmiştir. aslında bundan çok daha fazlası vardır.

  Alzheimer hastalığı gittikçe ilerleyen bir şekilde bilişsel yeteneklerin yıkımına neden olan bir beyin hastalığıdır. Kişi yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma yeteneğini, karar verme yeteneğini kaybeder. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremez. Belleğini kaybeder. Anormal davranışlarda bulunur. Kişilikte bir değişiklik olur, kaygı artar.

  ilk evre küçük şeyleri unutmaktır. bu unutkanlık aslında çoğu psikolojik hastalıkta vardır. diğer hastalıklarla genelde karıştırılabilir. diğer evreler çevresindekilerle sağlıklı iletişim kuramama, normal ihtiyaçlarını karşılayamama gibidir. son evrede kişinin anıları siliniyor. teknolojiden örnek vermek gerekirse artık bilgisayarın kapasitesi yetmiyor. yeni bilgileri işleyemiyor, işleyemediği gibi daha iyi çalışmak için eski anıları siliyor. ilk başlarda önemsizlerden başlıyor. tabiki önemsiz derken hastanın beynine göre önemsiz. misal omlet yapmayı unutmaz ama kaldığı yeri unutabilir.

  peki alzheimer hastalığının nedenleri nelerdir? aslında tam olarak nedeni bilinmiyor ama kalıtsal faktörler etki ettiği düşünülüyor. tabi diğer düşünülen şeylerde var. beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması gibi farktörlerinde alzheimer ı tetiklediği düşünülüyor.

  farklı bir araştırmaya görede aşırı titizler diğerlerine göre 1,5 kat daha fazla alzheimera yakalanıyormuş. aşırı titizden kasıt obsesif kompulsif bozukluk hastaları. yani sürekli temizlik yapanlar, düzen hastaları.

  son olarak tedavisi şimdilik yoktur. yani tam olarak hastalık gitmez. ama erken teşhislerde hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilir. hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir.

  birde hasta yakınları için öneriler var.