1. sürekli yemek yemeyi düşünebilen bir insanım. yeterli enerjim olduğu zamanlar yapmaktan da hiç üşenmem. zaten avokado salatamız da hiç vakit almayacak hafif ve soframızı renklendirebilecek bir besin. hatta biraz daha ileri gideyim; film dizi keyfi yaparken sağlıksız aburcuburlar yerine bile tercih edilebilir. tabii zevk meselesi.

    yapımı için olgunlaşmış ( yumuşak ) bir avakado seçiyoruz kabuğunu soyup içindeki çekirdeğini çıkardıktan sonra bir kaseye koyuyoruz. ardından bu kaseye yoğurt ekliyoruz. buradaki önemli nokta yoğurdu çok ekleyip salatamızı avokado çorbası kıvamına getirmemek. ardından aynı kaseye sarımsağı ufacık kesip eklemesini yapıyoruz. bence ortalama boyutta olan bir avokadoya ortalama boyutta olan bir sarımsağın 3te1i ideal oluyor. yine aynı kaseye limonun ekşiliğini tatmak istiyorsanız suyunu o taze kokusunu almak istiyorsanız da kabuğunu ekliyoruz ( portakal kabuğu da olabilir ). kaseye koyduğumuz her şeyi karıştırıyoruz, sonra yemesi kalıyor.
  2. yemeği çok istediğim ama bir adedinin yaklaşık kalori değerinin 500 üstü olduğunu öğrendiğimden beri arama mesafe koyduğum sevimli, yeşilimsi.