1. ege'nin en büyük 3. kenti olarak geçen köydür. ilçeleriyle birlikte kışın 1 milyondan daha kalabalık olmakla birlikte yaz nüfusunun 2 milyondan daha fazla olduğu rivayet edilir. didim ve kuşadası gibi turistik yerlere sahip olan aydın, aynı zamanda priene afrodisyas gibi antik şehirleriyle de bilinir.

    kuşadası ve didimi saymazsak ilçelerde başlıca geçim kaynağı tarım, merkezde hizmet sektörüdür.

    hemen hemen her türlü tarım ürünü yetişse de temelinde zeytin ve pamuk vardır. hatta bununla ilgili evliya çelebi aydın için "dağından yağ, ovasından bal akar" demiştir ki bal derken sanırım inciri kastetti. çünkü ben şu ana kadar bu yörede arıcılık yapana denk gelmemeklr birlikte bal gibi inciri çok yedim. belki zamanında yapmışlardır. orasını bilemem.

    insanına gelecek olursak rahatlarına düşkündürler. keyif adamıdır çoğunluğu. pazar günü dükkan açmayan bakkal gördü bu gözler. öyle anlatayım. ama iyidirler. birine yardım gerek demeniz yeterlidir. ancak nereden geldiğini anlamadığım bazı insanlar bu yapıyı yavaş yavaş bozmakta.

    yazın gelirseniz kuşadasındaki milli parkta sabahtan kanyon yürüyüşü yapmayı, öğleden sonra içmeler koyunda denize girmeyi unutmayın.