• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
bedenin tarihi 3 - alain corbin, georges vigarello
bedeni bütün görünümleriyle incelemeyi amaçlayan ve üç ciltlik kolektif bir yapıt olan bedenin tarihi, gezegenlerin, gizli güçlerin, muskaların, değerli nesnelerin etkisinden bağımsız olarak tasavvur edilmiş, rönesans’ın ateşlediği kültürel çatışmanın içinde kendine has özellikleriyle sivrilen bir bedenin tarihini, “modern” bedenin doğuşunu ele alıyor.
son ciltte stephane audoin-rouzeau, antoine de baecque, anette becker, anne-marie sohn, yves michaud, pascal ory, annie suquet, frederic keck, paul rabinow, anne marie mouln, jean-jacques courtine, georges vigarello gibi araştırmacılar ve tarihçiler, 20. yüzyılda modern tıbbın ve görsel sanatların giderek fetişleştirdiği beden algısının ve yeni şiddet çağının beden üstündeki yıkımlarının izlerini sürüyor.
  1. bedenin tarihi üçlemesinin son kitabı bakıştaki değişim: 20. yüzyıl alt başlığıyla basıldı. modern dönemdeki insan ve beden diyalektiği ile biyopolitikaya alt yapı olacak konulara eğilinmiş. yine çok ilgi çekici ve güzel bir kitap. yky inanılmaz kaliteli baskılar yapmış. umarım set halinde tekrar basılır. okununca editlenecektir bu kitap da.
    sezgi