betül tarıman

Kimdir?

1962, keşan, edirne'de doğmuştur. tarıman, hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü mezunudur ve tarih öğretmenliği yapmaktadır. şair kimliğinin yanında deneme yazarı olarak da bilinen tarıman, 2005 yılında behçet necatigil şiir ödülünü almıştır, çeşitli edebiyat dergilerinde kitap tanıtım yazıları ve incelemeler yayımlamaya devam etmektedir. ayrıca şair ve yazar rıfat ilgaz anısına 2001 yılından bu yana şiir dalında verilen rıfat ilgaz şiir ödülü'nün kurucusudur. tarıman'ın ay soloları (1995), üzgündü kırlar (1996), kardan harfler (2000), güle gece yorumları (2002), yol insanları (2004), kar merdiveni (2007), elma dersem çık (2008) ve ağır tören (2008) adlı sekiz şiir kitabı bulunmaktadır. türkiye'de dişil yazın denilince akla gelen sayılı şair/yazardan biridir tarıman; kadınlar arası ilişkiler, kadın tarihinin yazlıması, ironi ve şairin kendi sanatıyla eğlenmesi gibi konuları yazar.
 1. radikal feminizmin başlıca motiflerinden olan ataerkil sistem ironisi - sistemi bozmanın bir yolu olarak kahkaha atmak ya da kahkaha olmak - tarıman'ın şiirlerinde 'baba'nın otoritesinin yerle bir edilmesiyle gerçekleştirilir:

  sayıyorum sayıyorum bitmiyor/ bir korku iki korku üç korku/ tırmanıyoruz baba adlı bir ağacı/ dallarını kırarak (tarıman, 2007. kar merdiveni)

  tarıman'ın şiirindeki en yorucu şey anlatımının çok kültürlülük, çok mekanlılık, çok nesnellikle örülü olmasıdır. okurken dizelerde ve anlamlarda kaybolur insan; metinlerarasılık kullanılmamıştır ama her öğe şairin kendi yaşamına ait bir kuyudan çekip çıkarılmıştır, bu yüzden 'bilmek' değil 'anlamaya çalışmak' ile üstesinden gelinebilir bir hali vardır onun şiirlerinin. özellikle bu anlamda dişil yazına aittir zaten, kadınları onların anlayabileceği bir karmaşada anlatır, üçüncü bir varlığa izin vermez. kadın olmanın çoklu bir kimlik olmak zorundalığını da en iyi o anlatır; kadın, hem anne hem öğretmen olmak demektir onun için; hem bir şair hem de okuyucu olmak zorundadır; hem eş hem tutkulu bir aşıktır. tüm bu gereklilikler, bu çok bölünmüşlük şiirde kaosa yol açar ve anlamı zorlar.

  tüm zorluğuna rağmen tarıman'ın şiirlerinden keyif almamak neredeyse imkansızdır.

  ''her gün merak ediyorum telaşla nasıl öleceğimi
  her gün arıyorum kendimi elimde bir harita
  yatağa yatıp kalkıyorum
  yastığı sol kulağının üzerine koy
  yastığı sol kulağımın üzerine koyuyorum
  bir çimdik tuz dolmanın içine
  her gün dişlerini fırçala saçlarını tara
  ayaklarımı yıkıyor tırnaklarımı kesiyorum
  ilk çağ uygarlıklarının en önemlisi sümerlilerdir
  anlat
  anlat
  anlat
  çene altı tüylerini al
  herkes yapıyor sen de erotik çamaşır al
  yapamayacaklarını yaz
  yaz
  yaz
  umuma açık yerlerde kaç ben çıkıp peşim sıra çelişkileriyle gelir.'' (tarıman, 2008. ağır tören)