• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar tanıl bora
cereyanlar - tanıl bora
cereyanlar, türkiye’de siyasî ideolojilerin özelliklerini; birbirlerini etkileme ve birbirlerinden etkilenme süreçlerini; cereyanlar içindeki figürlerin ideolojik seyahatlerini; muarız bellediklerine dair kurguladıkları dili; ideolojileri popülerleştirme tekniklerini ve siyasî ideolojilerin gündelik hayatta nasıl karşımıza çıktıklarını ustalıkla işlenmiş bir biçimde gözler önüne seriyor.

tanıl bora, “cereyanlar”ı şu başlıklar altında tartışıyor: geç osmanlı zihniyet dünyası, batıcılık, kemalizm, milliyetçilik, türkçülük ve ülkücülük, muhafazakârlık, islâmcılık, liberalizm, sol, feminizm ve kürt siyasal hareketi. sadece başı sonu belli metinlere değil, sözlere ve jestlere de bakıyor, “kimin söylediği”ne değil “ne söylediği”ne odaklanıyor. böylece, siyasî düşünceleri sarmalayan ideolojik muhtevayı ve “iklim”i de ortaya koyuyor.

cereyanlar’ı bir siyasal düşünceler kitabı olmanın ötesine taşıyan ve türkiye’nin düşünsel ethosunu anlamamızı sağlayan heyecanlı bir metin haline getiren de bu: olayları anlatmak ve analiz etmekle yetinmeyip bunların arkasındaki düşünce oluşumlarını ele alması. son derece zor bir işin altından başarıyla kalkan bu kitabı okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

(iletisim.com.tr'den)
  1. tanıl bora'nın muhtemelen hak edeceği bir gürültüyle yayınlanmış olan yeni kitabı. 10 senelik hazırlık, üzerine 5 senelik fiili yazım süreci ile ortaya çıkmış 900 küsür sayfalık bir eser.