1. uçak biletlerinde ki check in sandım. okuyunca yanıldığımı anladım.

    internetten bileti aldıktan sonra, uçuşunuza yirmidört saat kala check in yapabilirsiniz. benim check in anlayışım bu kadar.
    ozumm
  2. check-in otelcilikte; misafirin otele giriş yaptığı an demektir. check-in işlemleri yapılan misafir odasına yerlestirildiğinde konaklayan misafir olarak görünmeye başlar occ (occupied room) terimi kullanılır. misafir otelden çıkış yaptığı an check-out işlemi yapılır. kullandığı oda kirli (dirty room) olarak sistemde görünür.
  3. yerine gore yolcu kabul, hasta kabul, musteri kabul gibi bize gercekten bi sey ifade eder sekilde degistirilmesini umdugum ingilizce terim. milli hava yolu sirketimizin kendisi check-in yazarsa her tarafa ben daha cok umarim gibi geliyor, ama elestirebilirim en azindan. bu sacmasapan havacilik terimlerinin hepsinin bi elden gecmesi gerek zaten.

    neyse, iste efem bu islem artik bir cok havayolu tarafindan mecburi olarak yolcularca yapilmakta. istesen de gidip masaya ben iste check-in yaptircam diyemiyorsun, hatta bilgisayardan kendi kabulunu yapmadiysan masaya bile gidemiyorsun, giristeki gorevli mal misin? der gibi bi bakip monitorleri gosteriyor sana...