• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
cobain montage of heck - brett morgen
kurt cobain'in yaşamını konu alan belgesel.
 1. yönetmenliğini brett morgen'in üstlendiği 2015 yapımı belgesel film.

  kurt cobain: montage of heck; kurt'ün daha önce hiç yayınlanmamış video kayıtlarından, müziklerine, çizdiği resimlere, yaşamının detaylarının irdelendiği röportajlara, hakkında doğru/yanlış bilinen bilgilere kadar ince ayrıntıların yer aldığı ve sadece soundtrack albümü için bile izlenebilecek bir belgesel.

  belgeselin ilginç tarafı, yönetmenin kasıtlı olarak seçtiğini düşündüğüm montage of heck isminden de anlaşılacağı üzere, ilgi çekici montaj kısmıdır (türkçe 'kahrolası montaj' anlamında. aynı zamanda nirvana'nın ilk albümü çıkmadan önce kurt'ün demo kayıt yaptığı bir kasete verdiği isim). belgeselin birçok yerinde bize eşlik eden kurt'ün çizimlerinin animasyonları, müziklerin kullanıldığı sahneler, video kayıtları ve tüm bunlar arasındaki harika geçişlerle belgesel; baştan sona bir yaşantının montajlanmış, hareketli bir kolaja dönüştürülmüş hâli gibiydi...
 2. bir yeteneğin yükselişinin ve çöküşünün belgesel filmidir.

  !---- booooolca spoiler ----!

  kurt cobain'in ömrü boyunca sadece kendini ifade edebilmek, kendi varlığını anlamlandırmak üzere yaşadığını görüyoruz. tamam bir çok yazarın/düşünüşürün/şarkıcının bu şekilde yaşadığını biliyoruz ama bunu belgeleriyle, görüntüleriyle yüzümüze vurmaları çarpıcı olmuş.
  bu derece derinlerde gezen bir sanatçının, popüler dünyanın ortasında, sahteliklerle boğuşması kolay iş değilmiş gibi görünüyor. nitekim kurt cobain'de kendi iç dünyasında girdiği bu savaştan galip olarak çıkamıyor. ya da durun bir dakika belki de çıkıyor^^

  '-nirvana'nın geleceği hakkında ne düşünüyorsun ?
  - bilmiyorum. tek düşüncem sadece yapabildiğimiz en iyi müziği yapmak.'

  sanırım beni beynimden vuran nokta burası oldu. adamın başarı kriteri senin benim belirlediğim kıstaslar değil. sen ben beğen diye değil daha iyisini yapabilmek için müzik yapıyor. şu meşhur maslow amcanın ihtiyaç hiyeraşisi var ya. heh adam orda zirvelerde cirit atıyor.

  bi de benim bu filmde en çok ilgimi çeken şey belgeselde yer alan insanların yüzündeki pişmanlık ((bkz: courtney love) hariç. sanırım hepimiz ona karşı kinimizi içimizde besledik.) yitip giden bir ömrün arkasında bıraktığı pişmanlık görülmeye değer.
  !---- booooolca spoiler ----!

  ha unutmadan!
  depresyon sürecinde izlenmemesi gereken belgesel filmidir. ya da gerçekten kurt cobaini anlayabilmek için tam da depresyonunuzun en civcivli zamanında izleyin.

  fazlaca uzun olduğunu da belirtmeden gitmeyeyim bu diyarlardan. bazı bölümler sıksa da genel olarak güzel film. hepiniz izleseniz ya keşke^^