1. türkiye'de düzenlenen uluslararası bisiklet yarışının adı.

  son yıllarda, turu anlatan isimlere bağlı olarak, tv karşısındaki en güzel günlerimi bisiklet turu izlerken geçiriyorum. antalya-izmir arası etapları izlerken aldığım keyfi tarif edemem.

  geçen seneki turda, yani 52. cumhurbaşkanlığı bisiklet turu'nda bir takım organizasyon sıkıntıları yaşandığı gündeme gelmişti. ne gibi sıkıntılar diye merak edenler feyzi açıkalın'ın ruhunu kaybeden bisiklet turu başlıklı yazısını okuyabilir. her şeye rağmen, sarper günsal ve berkem ceylan'ın anlatımı yarışın tüm tatsızlığını alıp götürmeyi başarmıştı.

  geçtiğimiz ağustos ayında ise türkiye turu'nun dünya takviminde yer alacağı müjdesi geldi. bunun ne anlama geldiğini açıklayayım,
  dünyanın en iyi takımları yarışmak için türkiye'ye gelecek. turun kalitesi artacak.
  herkesin gözü türkiye'de olacak.
  dünyanın büyük bir ilgiyle turu takip ediyor oluşu elbette ki türkiye'de de insanların dikkatini çekecek. bisiklet sporuna ilgi, bisiklet kültürüne saygı artacak.

  şimdi tüm bu saydıklarımın sonuna geçmiş zaman eki getirmek gerekiyor. internete düşen haberlere göre, takımlarla anlaşılamamasından dolayı bu seneki turun ertelenmesi talep edilmiş türkiye tarafından. geçen seneki organizasyon sıkıntılarını bir kenara bırakırsak; meydanları kana bulanan ve insan haklarının hiçe sayıldığı bir ülkede bisiklet turu izlerken bir tutam huzur duymak da aydınlık geleceğe ertelenen bir hayal oluyor.

  ilgili haber