• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
das boot - wolfgang petersen
özel bir operasyon dahilinde ingiliz savunmasını yok etmeye giden bir alman denizaltısı, hedefine yaklaştığı sırada beklenmedik bir ingiliz atağıyla kapana kısılır. bir yandan bu zor durumdan kurtulmaya çalışan mürettebat kendilerini savaş ve insan kavramını sıkça sorguladıkları bir can pazarı içerisinde bulurlar.
 1. wolfgang petersen'in 1981 yapımı klostrofobik filmi. türkçe'ye enteresan bir şekilde "mukaddes vazife" adıyla çevrilmiştir. sinemada 149 dakika olarak yayımlanmasına rağmen, yönetmen kurgusu bundan tam 1 saat daha uzundur, kanımca izlenmesi elzem olan da uzun versiyonudur. 3,5 saat boyunca, bir denizaltıya sıkışıp kalan mürettebat ile aynı şeyleri yaşarsınız; daralırsınız, içiniz sıkılır ama atmosferin gerçekçiliği su götürmez. su yüzeyine çıktıklarında sanki kendiniz sudan çıkıp da nefes almışsınız gibi hissedersiniz.

  ikinci dünya savaşı'nı almanların gözünden anlatan az sayıdaki filmlerdendir.
 2. filmin büyük çoğunluğu denizaltında geçmişse de alanın darlığı bir sıkılma vermemektedir.
  tarafsıza yakın bir senaryo vardır.
  ramel
 3. tek mekan sayılabilecek türde bir seyirlik. şöyle ki olaylar denizaltının içinde cereyan ediyor, buna rağmen bir dakika bile tempo düşmüyor ki sıkılmak şöyle dursun nefesinizi tutarak izliyorsunuz.

  uzun soluklu filmlerden olmasına rağmen keyifle izlenip dönem hakkında fikir veriyor.