1. diego armando maradona 30 ekim 1960 buenos aires doğumlu arjantinli teknik direktör ve eski futbolcudur. birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir. ayrıca pele ile beraber fifa 20. yüzyılın oyuncusu ödülü almıştır.

  transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. barcelona'ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca argentinos juniors, boca juniors, barcelona, napoli, sevilla ve newell's old boys takımlarında oynamıştır. kulüp seviyesinde en ünlü olduğu napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. arjantin adına 91 milli maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

  dört fifa dünya kupası turnuvasında oynamıştır ve arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 dünya kupası'nda batı almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. o maçtan sonra altın top ödülü almıştır. aynı turnuvada çeyrek finalde ingiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. ilk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole "tanrı'nın eli" denmiştir. ikinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. bu gol 2002 yılında fifa.com tarafından "yüzyılın golü" seçilmiştir.

  maradona, sporun en tartışmalı ve haber değeri taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. italya'da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. abd'de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 dünya kupası'nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir.

  açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen kasım 2008 tarihinde arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 dünya kupası'nda istifa etmiştir. *
 2. maradona benim için ne tanrının eli ne de 5 kişiyi çalımlayıp ingiltere'ye attığı goldür.
  napoli forması giydiği dönem içinde napoli'yi kuzey italya'ya karşı sırtlamayı başarmış bir simgedir. tarih 1990; italya 90 dünya kupası yarı finali'nde italya-arjantin ile eşleşmiş. ironik bir şekilde maç napoli şehrinde oynanmıştır. işte tanrı'nın eli orada devreye girer ve stadın yarısı italya yerine arjantin'i desteklemiştir. arjantin, italya'yı eleyerek finale çıkar.