• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.43)
drive - nicolas winding refn
dublörlük yapan ve üst düzey araba kullanabildiği için geceleri de soygunlara katılan bir sürücünün (ryan gosling) yaşamını anlatıyor. sürücünün yaşamı, komşusu ırene'nin (mulligan) hapisteki kocasına yardım etmeyi kabul etmesiyle daha da tehlikeli bir hal alır. bir anda kendisini los angeles'ın en tehlikeli adamlarının hedef listesinde bulur. şimdi hem kendi hayatını, hem ırene ve oğlununkini kurtarmak için yapacağı tek şey en iyi bildiği şekilde sadece araba sürmektir. hossein amini tarafından kitaptan uyarlanan filmin başrollerinde bağımsız yapımların yetenekli oyuncusu ryan gosling ve carey mulligan ile bryan cranston var. yan rollerde ise albert brooks, christina hendricks, ron perlman ve oscar ısaac bulunuyor. film 64. cannes film festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı.
  1. drive yılın en iyi filmlerinden biridir. kavinsky - nightcall, college & electric youth - a real hero gibi müthiş müzik seçimleri vardır. bununla birlikte filmin açılış sahneside harikadır.

    başrolde gördüğümüz ryan gosling'in karakteri ketum bir insandır. onun geçmişine dair bir bilgimiz yoktur. hatta ismini dahi öğrenemeyiz.
  2. çok mu iyidir? tartışılır.