edx


 1. mit ve harvard üniversitelerinin başlattığı ve dünyanın çok sayıda üniversitesinin desteklediği şâhâne bir oluşum. Kısaca çeşitli üniversiteler farklı konularda online dersler oluşturuyor, siz de bir hesap açıp bu dersleri ilgili site üzerinden alıp konuları dünyadaki en yetkin merkezlerinden öğrenme şansını yakalıyorsunuz. Harvard'dan evrim dersi alırken Mit'ten organik kimya; Kyoto üniversitesinden toplum sosyolojisi dersi alabilirsiniz.

  www.edx.org
 2. java programming language ve human anatomy course'larına katıldığım oluşum. dersler çok güzel işleniyor. aralarda size interaktif sayfalarla kendinizi sınama fırsatı sunuyor, sınavlar yapıyor. sitenin kendisi de gayet iç açıcı. arayüz, kullanışlılık açısından gayet başarılı.

  ayrıca konuşulan ingilizceyi anlamazsınız diye altyazı konulmuş. hatta dersi izlemek istemezseniz ya da zamanınız yoksa diye altyazıyı .txt olarak indirme opsiyonu koymuşlar. ki gerçekten kullanışlı ve ince düşünülmüş bir sistem bu. çinli veya japon öğretmenlerden kurs alıyorsanız baya işe yarıyor açıkçası. aksanlı konuşanları anlamak zor oluyor, böylece önüne geçilmiş.

  dersler modül modül ayrılmış, çoğu dersin puanlandırma sistemi var. aynı üniversitedeymiş gibi %60 barajını geçmeniz gereken sınavlar var.

  eğer kursu bitirip %60 barajını geçmişseniz, 50 dolar ücret karşılığı sertifika da alabiliyorsunuz üstelik. cv'lerde güzel duran, göze batan bir satır olacaktır eminim (*:swh)
 3. çok kaliteli kursları bulunan, faydalar faydası bir site. yakın zamanda bir kursuna katıldım, bakalım umarım sıkılmadan devam ettirebileceğim.
  pan
 4. efendim bu platform üzerinden harvard cs50 dersinin ilk haftasını izledim. türkiye'de bu kadar geniş çaplı katılımı ve organizasyonu olan etkinlikleri, zirve diye yapıyorlar. gerçekten kaliteli içeriğe sahip, ücretsiz bir online eğitim platformu. ivy league ve eşdeğeri üniversitelerin çoğunun dersleri mevcut. buradan, verdikleri 3 günlük (sözde) eğitime binlerce lira isteyen, (sözde) eğitimcilere selam olsun.
 5. gerçekten çok kaliteli ve güzel online kursları bulunan, katıldığım ama bir noktadan sonra ingilizcesinin beni çok zorlamasından ötürü bıraktığım güzel platform. ingilizcemi geliştirip tekrar başlayacağım umarım. dil sorunu çekmeyen herkese de tavsiye ederim ülkemizde bunun yanından kıyısından geçemeyecek eğitimler (en azından art&culture için) binlerce lira değerinde.
 6. microsoft: dev204x programming with c# kursuna başladığım harika platform. youtube'dan izlemeye benzemiyor gerçekten, zorlayıcı ve öğretici.