• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Jo Nesbo
flaggermusmannen - jo nesbo
harry hole, sidney'e, norveçli genç bir kız olan ve bir barda çalışan inger holter'in cinayetini araştırmak üzere gönderilir. ilk önceleri kenarda tutulsa da, soruşturma ilerledikçe aktif rol almaya başlar ve avusturalya'da uzun yıllardır cinayet işleyen bir seri katilin peşinde oldukları anlaşılır. kurbanlar genellikle sarışındır. inger'in, her biri kendi sırları olan bir kaç hayranı olmakla birlikte açık bir şüpheli yoktur ve cinayetleri çözmek mümkün görünmemektedir. daha sonra bir sirk göstericisi ve hemen ardından genç bir kız daha öldürülür. harry bir yandan kişisel olarak dağılmamaya çalışırken bir yandan da zamana karşı katili bulmaya çalışmaktadır.
  1. bu kelime yarasa anlamına geliyor ve harry hole serisinin 1997 yılında yayımlanan ilk kitabı. bir çok ülkede önce serinin daha başarılı olan sonraki kitapları yayınlanmış, bu ise ingilizce dahil bir çok dile yakın zaman önce çevrilmiş. halen türkçe çevirisi yok, merak edenlerin ingilizcesinden takip etmesi lazım.

    yazarın da ilk kitabı olması nedeniyle, serinin diğer kitapları kadar beğenilmiyor ancak çıkış kitabı olarak bence yeterince başarılı. bu romanda karakteri, kız kardeşi, babası, eski eşi ve alkol sorunu hakkında detaylı bilgi ediniyoruz.