1. diğer adları:gri gandalf, beyaz gandalf (ak gandalf), mithrandir, gandalf greyhame (grihamut gandalf), olórin, the white rider (ak süvari), stormcrow (felakettellalı), incánus, tharkûn, guardianwizard (muhafız büyücü), akyıldız

  gandalf, bir istari ya da orta dünya büyücüsüdür. ölümsüz topraklar'da gandalf, olórin adlı bir maia ruhuydu ve rüyaların efendisi irmo'nun bahçelerinde (lorien) yaşıyor ve sık sık merhametli nienna'yı ziyaret ediyordu.

  güneşin üçüncü çağının 1000. yılında istari ya da orta dünya'ya gönderilen 5 büyücüden biri olmak üzere seçildi. batı dillerinde gri gandalf, elf dilinde mithrandir ya da "gri gezgin", cüce dilinde tharkûn ve harad dilinde de incánus adıyla tanınıyordu. dış görünüşü, büyük bir pelerin ile sivri uçlu bir şapka giymiş ve elinde bir asa taşıyan, sakallı yaşlı bir adam biçimindeydi.
 2. !---- spoiler ----!

  iki kule kitabında saruman olmuştur, daha doğrusu saruman'ın olması gerektiği kişi olmuştur.

  !---- spoiler ----!
 3. kendisi üç elf yüzüğünden olan narya'nın yani ateş yüzüğünün koruyusudur. moria da balrogla savaşırken düşmüştür. zirakzigil'de balrog'u öldürmüş aynı zamanda kendisi de ölmüştür. eru tarafından diriltilmiştir.tekrar orta dünya'ya gönderilmiştir.yüzük yok edildikten sonra yüzükle beraber valinor'a gitmiştir.
  (bkz: eru)
 4. benim okuduğum/seyrettiğim gandalf, anca sağı solu gazlayıp kendisi kenarda seyredendir.

  yüzük mordor'a götürülecek "e frodo sen götür, bunu ancak sen yapabilirsin.". yanı na elf kraliçesi galadriel'i de almış ( eskiden tanışıyorlar ya kurnaz gibi desteği bulmuş) "bu görev sizin efendi frodo bunu siz yapamazsanız kimse yapamaz" (bak bak ağızlara bak sinsi). arkadaşım biriniz gri gandalf, biriniz elflere bahşedilen yüzük sahiplerinden biri galadriel. niye bu garip hobbitleri buldunuz kardeşlik yaptıracak da kendiniz bir kardeşlik bulmadınız.
  anca akıl verir "birine yaşam verebilir misin frodo baggins, yaşamını alabileceğini düşünüyorsun.."
  bunu diyen kişi, minas tirith savaşında kaç kişinin canını aldı acaba sorarım size!! orkların canı can değil sanki...

  bakın tüm ayak işlerini yapanlar; frodo, sam, merry, pippin, legolas, gimli, aragorn (hadi bu yine taht peşindeydi, koşsun tabi işi ne), tüm insan ırkı (rohan, gondor)

  tüm yan gelip yatanlar; gandalf, elrond, galadriel. niye bu yüzük ya da asa sahipleri yan gelip yatarken diğerleri koşuşturup duruyor? sen bir yüzük hareketinle bir sürü düşmanı alt edebilirken diğerleri sopaydı kılıçtı uğraşıp duruyorlar. insan olan bunu yapmaz arkadaş. n'olur sanki iki asa sallasan, az yüzük kullansan da faydan dokunsa. kardeşlik de aynı orta dünyanın çocuğu, gavur değil sonuçta.

  işin özü; sauron'a hak veriyorum ben. hem adamın yüzüğünü parmağını kesip gasp etmişler (hukukçu arkadaşlar aydınlatır ama en az 3 yıldan başlıyor) hem de tatava yapıyorlar yüzüğü yok edin diye. (hem gasp hem de yağma suçu)
  bedavadan 3 elf yüzüğü, 7 cüce yüzüğü, 9 insan yüzüğü alırken sesiniz çıkmadı da bir sauron'un yüzüğü mü çok geldi size??.

  ekleme:

  işler karışmış beyimiz anca teşrif ediyorlar minas tirith'e, vekilharç'a hesap sormalar filan "bu kara günde tavsiyelerle geldim, orklar kapınızda"... biz bilmiyorduk sanki orkların kapımızda olduğunu iyi ki söyledin.
  bir de hesap soruyor adama "gondor'un orduları nerede?".. burada vekilharç çıksa dese ki "sanane arkadaşım.. sen misin buranın yöneticisi? hesap mı vericez sana?" ne diyeceksin adama?

  son olarak gandalf tanımı: bildiğin şark kurnazı.
 5. hobbit romanında orta dünya nın dede korkut u gibi takılır. son dakika kurtarışları ve olaylari tezgahlayam adamdır. finaldede şöyle bir cıkar payeleri verip kaybolur.
  abrek