1. genelde buluşmalara erken giderim. arkadaş grubumla buluşacak olayım ya da abimle fark etmez. önceden gidip oturmayı severim. kendi yüzümden daha az vakit geçirmek zorunda kalmayı istemem. oturup müzik dinlemeye devam ederim. hemen yanımda bir garson belirir sipariş için. normal olarak varsa menü isterim yoksa arkadaşımı bekleyeceğimi söylerim sipariş için. ve garson kayıplara karışır. masada 3-4 kişi olmuşuz bir şeyler yiyip içmek istiyoruz ama kimse uğramıyor masaya. göz ucuyla bakmıyor bile. en başta "beleşçiliğe gelmedin dimi?" dercesine gerip sonradan umursamamak neden? yapılmasın bence böyle bir şey ya.

  not: garsonlar senin uşağın mı gibi karşı çıkmalar olmaz umarım. herkesin kendi işi sonuçta, herhangi birini mesleği yüzünden küçük görmek dünyanın en aşağılık şeyi.
  jimi
 2. kimsenin uşağı değillerdir.
 3. aslında işletmeler farkında değil lakin çok önemli bir görev icra ediyorlar. garsonun sergilediği performans sizin sonraki gelişiniz için bir referans oluşturuyor ister istemez. zamanlaması, sempatisi, ürünleri sunuşu - tanınması, hesabı getirişi... her biri bir ölçüt oluyor müşteri gözünde. ama bizim ülkemizde ne bu iş çok profesyonel olarak layıkıyla yapılıyor ne de müşteri garsona gereken değeri veriyor.

  bugün bile bir kaç farklı tespit yaptım olay mahallinde.

  ilki sipariş alma usulü. gerçekten anlamış olmak ve doğru olanı getirmek mühim. varsa bir terslik orada kriz yönetimini sağlayacak yeterlilikte olmalı arkadaşımız.

  bir diğeri servis sonrası, işletme içi hareketlere dikkat etmek gerek. saha içinde topsuz alanda bekleyen futbolcu gibi teyakkuz halinde olmalı ;meslektaşı ile abartılı şakalaşırken değil.

  mümkünse baştan sona o yönetmeli süreci. ben herkese açıklama yapmak zorunda kalmayı sevmiyorum.

  hesap esnasında borçluyum da kırk gün beklemişim gibi bir tribe girmeden özenli olmalı.

  benim naçizane aklıma gelenler bunlar. eksik ve hatalı bakış açım da olabilir elbet. lakin bir yerlerde eksik bir şeyler olduğunu aşikar.
 4. en zor işlerden. bin tane müşteri gelir gider. hepsine gülümsüyosun, hoşgeldin filan. bazısı senin bu dünyaya kendisine hizmet etmek için gönderildiğini düşünür. adamın siktiri boktan esprilerine gülümsemek ve şakayı devam ettirmek zorunda hissedersin kendini. duygusal anlamda fahişelik gibi aslında. önceden kadın müşteriler yüzüme gülerdi, cay isterdi. ben de "büyük mü, küçük mü" derdim. büyük ne kadar oluyor derdi. ben de anlatırdım filan. çayını içince giderdi. kendimi kullanılmış gibi hissederdim. ya, işte böyle. niye ümit veriyosun arkadaş. her garsona mı gülüyon böyle.
  kadın kutsaldır, kadın namustur. evet
  yok
 5. ilk kez bu mesleği bu yaz bodrum'da bir otelin restoranında yaptım. sezon başından, sezon bitişine kadar. süreç benim için çok yıpratıcı olsa da kazandığım değerli insanlar ile üstesinden geldim. bu sayede hem ingiltere'de hem polonya'da birer aile kazandım. şuan gitsem eminim beni gördüklerine çok mutlu olacaklardır. mesleğin zorluğundan biri çalışma koşulları. yaz sezonu olmasından da kaynaklı -çünkü inanılmaz yoğun oluyor plajlar- sabah 7'de kalkar açık büfeyi hazırlar otel müşterilerini ağırlardım. ardından kahvaltı bitince plaja iner gece 2'ye kadar hiç durmadan koştururdum elimde tepsi ile. buna rağmen hiç güler yüzlülüğümü kaybetmedim. ancak öyle bir an geliyor ki, en patavatsız insan gelir sizin tüm çalışma enerjinizi söker alır ve bütün gün bunu müşterilerinize yansıtırsınız. hareketler donuklaştıkça bu sefer başka müşteriler bu negatif enerjiden nem kapıp daha çok çatışmaya başlıyor ve bu döngü mesai saatine kadar devam eder. hem garson mutsuz olur hem müşteri verdiğin paranın hizmetini ilgiyle alamaz. sonra da müdüriyete gidip elemanlarınız çok suratsız diyerek görüş bildirip bavullarını alıp giderler. şayet çalışma koşulları iyileştirilse, garsonluk mesleğinin temel eğitimini verseler -buna gerçekten çok ihtiyaç var, ekip arkadaşlarının müşteri karşısında yaptıklarının haddi hesabı yok- belli bir deneyim kazanmış, en azından bir iki cümleyi yan yana getirebilecek arkadaşlar olsa inanın hem keyifli bir meslek icra edilmiş olur hem de müşteriler moral bozucu bir duruma maruz kalmaz. ucuz işçi çalıştırmak adına yoldan geçen herkesi restorana, kafelere aldıkları müddetçe bu döngü değişmez. öğretmenlik mesleğim olmasaydı yapacağım ikinci mesleğim garsonluk olurdu. çünkü muhteşem hikayeler biriktiriyorsunuz.
 6. bu mesleği yapmaya başladığımdan beri ruhumun bile garson olduğunu anladim. bir yere oturmaya gittiğimde bile hizmet etmeye başlıyorum.