• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
germinal - claude berri
etienne lantier , maden yatakları sayesinde geçimini sağlayan bir fransız kasabasına yerleşip tek derdi bir işe sahip olmak olan sıradan bir adamdır. fakat kısa bir süre içerisinde maheu ile tanışmasıyla birlikte hayatını kökünden değiştirecek yaşanmışlıklar edinecektir. madende iş bulmasına yardımcı olan maheu ile günden güne yakınlaşır, bu esnada ailenin genç kızı catherine’e umutsuzca aşık olur. tek derdi ise maden işçilerinin içerisinde bulunduğu zorlu çalışma şartlarıdır. etienne, maheu’yu ikna ederek yeni bir madenciler sendikası kurmayı üstlenip büyük bir grevi organize eder. elele verip biraraya gelen işçiler devasa bir isyan başlatır, fakat maden sahiplerinin gazaplarından kurtulmaları kolay olmayacaktır...

emile zola’nın aynı isimli çarpıcı romanından uyarlanan film, kitapta olduğu gibi 1884 yılında fransa’nın voreux madenlerinde yaşanan dramı, tüm çarpıcılığı ve safi gerçekliğiyle beyaz perdeye yansıtıyor.
 1. hakkında yorum yapmak için arada kaldığım 1993 fransız yapımı film.

  o eşsiz kitabını okuduktan sonra olmamışlık hissi veriyor. kitabı okumadan önce izlerseniz hayalleri daraltıyor.

  bu durumda, ya kitabı hiç okumayacağım diyerek izlendiğinde güzel olabilecek alternatifi olan kitabı okuduktan sonra izlendiğinde ise hayal kırıklığı yaratabilecek film.

  !---- spoiler ----!

  laf ebeliğinin özeti: kitabı okuyacaksanız, okumadan önce izlemeyin.

  !---- spoiler ----!