• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.75)
Yazar Ayn Rand
hayatın kaynağı - ayn rand
türkçe adı hayatın kaynağı olan, ayn rand’in 1943 yılında kaleme aldığı ve ayn rand adına ilk önemli edebi başarıyı kazandığı romanıdır.

hayatın kaynaği ayn rand’in 1943 yılında kaleme aldığı ve ayn rand adına ilk önemli edebi başarıyı kazandığı romanıdır.

kitabın ismi rand’in “ insanın egosu ilerleyişinin kaynağıdır” cümlesinden gelmektedir.

the fountainhead, howard roark adındaki idealist genç bir mimarın hayatını incelemektedir. kendisi, bina dizaynında hüküm süren zevklere sırf çıkarı için boyun eğip, artistik ve kişisel görüşünde uzlaşmaya varmaktansa, karmaşıklık içerisinde çabalayıp kendi doğrusu için savaşmayı göze almıştır.

ayrıca kitabın 1949'da aynı isimle filmi de çekilmiştir.

kaynak: vikipedia
 1. ayn rand'ın atlas silkindi den sonra en fazla, en verimli tadı aldığım eseridir.
  tuğla gibi olan kitap şelale gibi, ırmak gibi yumuşacık akıyor insanın dimağına...

  sonra bitmesin diye direnirken buluyorsunuz kendinizi...

  mutlaka okuyun...
 2. bu kitabı cok aradım hala bulamadım ...
 3. benlik, birlik ve özgürlük kavramlarını küçük bir hikayede, hafif duygusallıkla birlikte işleyen bir eser. az sayfa sayısında fakat faydalanmak için sayfa sayısının aksine uzun bir zaman ayırmanız gereken bu hikayeyi ayn rand, ilk olarak 1937 yılında yazmıştır fakat kendi deyimiyle eserin ruhu ve bel kemiğini değiştirmeden bazı kısımlarına çok özenip, aşırı bulduğu bazı kelimeleri çıkarmış fakat fikir ve olaylarda hiçbir değişiklik yapmayıp eseri 1946 yılında okurlara sunmuştur.

  !---- spoiler ----!

  bu uzun tarihi yöneten şey insanların hürriyet duygusudur.

  !---- spoiler ----!
 4. ayn rand tarafindan yazilmis, bireycilik fikrinin howard roark karakteri uzerinden islendigi roman.
  roark dominique'e "senin icin olebilirim ama senin icin yasayamam" diyordu. ugruna yasayabilecegi tek sey kendisiydi roark'un, insanin diger insanlarla arasindaki varolussal baga sahip degildi. ilkelerine android gibi bagliydi.(hep kiskanmisimdir boyle insanlari)peki dominique ne icin yasiyor? roark'u seviyor evet, sonra? bireycilikte aska yer oldugunu sanmiyorum. askta da bireye yer oldugunu. ask yukarida bahsettigim varolussal baglardan dogar.
  kendini sosyal, cinsel, zihinsel olarak tatmin edebilecek baska bir bireyle iliski bu yuzden diger her seyi onemsiz kilar. yoksa oyle degil midir? kafam karisik midir?
 5. insanın özsaygısının ne denli önemli olduğunu fark etmenizi sağlayan, bencillik algınızı sorgulatan harika bir kitap. hayata bakışınızı bütünüyle değiştirebilir.

  not: dinsiz bir bencillik sosyal darwinizm'e yol açabilir, oysa bencillik bile din ile anlam kazanır. buna dikkat edin.