1. kısa süren* aktif yıllarına rağmen oldukça kalıcı eserler bırakmayı başaran, manchester çıkışlı müzik grubudur. grubun solisti ian curtis' in intiharı sonucunda dağılmışlardır.
  ian curtis' in hayatını anlatan güzel bir film için control - anton corbijn
  manchester' dan çıkan diğer müzik grupları için
  bkz.
 2. istisnasız her akşam bu saatlerde dinlediğim, kanımca eşi benzeri olmayan, bu nedenle herhangi bir kategoriye almaya dahi utandığım grup. vokali ian curtis'in günümüzdeki yansıması olduğuma ciddi ciddi kendimi inandırmıştım bir zamanlar, sebepleri de şu sözlerdi;

  until the spirit new sensation takes hold, then you know; i've got the spirit, but lose the feeling.
  (bkz: disorder)

  your confusion, my illusion,
  worn like a mask of self-hate; confronts and then dies.
  (bkz: atmosphere)

  ve tabii ki efsane;
  our respect run so dry, yet there's still this appeal that we've kept through our lives.
  love, love will tear us apart again.
  do you cry out in your sleep, all my failings exposed;
  get a taste in my mouth as desperation takes hold.
  (bkz: love will tear us apart)

  sonra büyüdüm işte, sadece çok benzediğimize inanıyorum şimdi. sonumuz da kuvvetle muhtemel aynı olacak. en nihayetinde iyi ki vardınız beyler, kurtardığınız her günüm için minnettarım.
 3. efsane ingiliz punk grubudur. punk deyince "hadi lan oradan, love will tear us apart mı punk?" tepkisi vermiş olabilirsiniz, warsaw'ı dinleyip kararınızı öyle vermenizi öneririm.

  tamlama olarak joy division'ın kökenini yazan olmamış. yürek burkan bir anlamı vardır, onu da ben yazayım istedim: toplama kamplarında alman askerlerin "eğlenmek" için yahudi müzisyenlerden oluşturdukları gruba verdikleri isimdir bu aslında. ölmek üzere olanları sürekli yenileriyle değiştirerek günlerce, aylarca kendilerine müzik çalmalarını sağlamışlardır. burada da, defalarca tecavüz edip öldürdükleri genç yahudi kadınlara taktıkları lakap olduğundan söz ediliyor. joy division ismini duyunca aklınıza ilk olarak ian curtis, sonra da toplama kampları geliyorsa, sıralamayı değiştirmek isteyebilirsiniz.