• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
Yazar orhan pamuk
kara kitap - orhan pamuk
kara kitap, nobel edebiyat ödülü sahibi orhan pamuk'un 1990 yılında yayımlanan romanıdır. pamuk'un bu romanı dünya çapında çokça konuşulmuş, belli başlı dillere çevrilmiş, pamuk'un daha da ünlenmesine katkıda bulunmuştur. bu kitaptan birkaç yıl sonra nüket esen tarafından "kara kitap üzerine yazılar" adlı bir eleştirel eser de yayımlanmıştır. bu eserde de ünlü eleştirmenlerin kara kitap hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. kitap şeyh galip'in hüsn ü aşk adlı eserinin günümüze uyarlanmış halidir. kitaptaki milliyet yazarı "celal salik" mevlana celaleddin rumi; avukat galip, mevlana'dan 5 yüzyıl sonra mevlevilik yolunda şeyhlik düzeyine erişmiş şeyh galip'tir. galip, hüsn ü aşk'taki erkek kahraman aşk'ı; rüya ise kadın kahraman hüsn'ü temsil etmektedir.
(kitap bilgisi vikipedi'den alınmıştır.)
 1. orhan pamuk'un en başarılı eseri olarak gösterilen kitap, edebi anlamda oldukça doyurucu. kitap bitiminde yorumlarıma devam ediyor olacağım.
 2. bu kitap bana göre orhan pamuk'un ustalık eseridir. istanbul betimlemeleri ve genel hatlarıyla kurgusu şahanedir.
 3. okumanın zor olduğu bir kitaptır. zor olduğu kadar anlaması da epey güç olabilir. yinede denemekten zarar gelmez.
 4. bi matematiği olan kitap; kendimce notlarım var ama o.pamuk harbi farkında mı bilmiyorum.
  net.
 5. gramer ve anlatım hatalarıyla dolu olması bakımından tipik bir orhan pamuk kitabıdır. ha ama yazarın en iyi kitabıdır o ayrı, hala yabancı gazeteler röportajlarında kara kitaptan illa bir soru sorarlar.
 6. çok eskiden rastlaşacaktık.
 7. kendi gerçeğinden koparak batının- ve hatta bana göre doğu- imitasyonu olmaya başlayan, pek çok satır arasında, hikayede vurgulanan insanların kimlik yitimini anlatan orhan pamuk romanı. bana göre ne aşkı konu alır ne umutsuzluğu ne de doğu coğrafyasının gizemini. bir kimlik arayışıdır, bireyin ve içindekilerle kimliğine kavuşan şehrin.

  kara kitap başarılı bir eser olmasının yanı sıra eksikleri ve kusurları da çokça bulunan bir eser. eski baskılara kıyasla düzeltilmiş olduğunu tahmin ettiğim yine de kusurlu cümleler, galip karakterinin inandırıcılığını yitiren arayışı; zira galip rüya'yı ararken hiç bir sebebi yokken bir kimlik kaygısına girer -celal'in yazılarının yol göstermesine sığınarak- kişiliğine hiç uygun olmayan biçimde bir mistisizm arayışına girişere celal ve rüya'yı 'sözde' bulmaya çalışması hakikaten bu arayışın aslında kitapta girilmek istenen çalışma için göstermelik usul olarak göze çarpar.

  yer yer umberto eco, borges ve calvino esintilerinin de hissedildiği roman hala devam eden halis bir gerçeği sorgularken birey ve toplum adına düşündürüyor. diğer taraftan galip'in arayışında karşısına çıkan insanların - bir tür hayal ürünü- sunularak gerçeküstü bir tat, celal salik'e yönelik araştırmaları ise gizcilerin mistik anlatılarına dokunuyor.

  fakat yine de şu var ki, özellikle celal salik yazıları ve kimliğini yitirerek dejenere olan bir toplum yazgısı sonuca erişmese de başarıyla yansıtılır. türk post-modernist yapıtların uykuda çocuk ölümleri ile birlikte belki de en mühim eseri kara kitap.
 8. yky'nin 25. yıl özel baskısı açık ara en kötü kapak tasarımına sahip baskısı, iletişim'den çıkan 10. yıl özel baskısının yanına yaklaşamaz. yalnız, iletişim'den çıkan eski fotoğrafların olduğu kapak tasarımı da dahil olmak üzere tüm basımları can'ın kara tablolu kapak tasarımı olan baskısının yanına yaklaşamaz. neyse olan oldu, 25. yıl özel baskısı boşa harcandı. 50. yıl özel baskısında görüşmek üzere.
 9. orhan pamuk un yarattigi dunyanin icine girmeyi basarabileceginiz bir dinginlik zamanında okunup,heder edilmemesi gereken bir kitap. her adımı yeni dünyalara açılan muhteşem bir eser.. özellikle gazetede ki köşe yazılarının her biri başlı başına bir kitap olur.
 10. !---- spoiler ----!

  "ancak kendimiz olabilmeyi becerebildiğimizde kendimizi sevebileceğiz."

  !---- spoiler ----!