1. bir eylemdir. eylemin sonucunda alınan kararın uygulanması beklenir. eğer kişi bir karar alıp onu uygulayamıyorsa irade zayıflığından bahsetmek gerekir. örnek vermek gerekirse bir sözlükte artık yazmayacağım şeklinde açıklama yapıp ertesi gun yazmaya devam etmek bu kapsamda yer alır. aksi davranış kişilik sorunlarına dem vurur.
 2. insan yaşamı boyunca küçüklü büyüklü kararlar vererek ilerliyor. her an her saniye belli kararlar etrafında yaşıyoruz. tam bir varoluş hikayesi aslında yaşam. insanın özgürlüğüne tutsak edilmesi denilebilir. karar vermeden, tercih yapmadan olmuyor.

  karar alma süreçlerini hafife alıyorum. bazen ani kararlar alabilir insan bazen de düşünür taşınır bir bilene danışır nihayet karar verir. ilgimi çeken konu kararların arkasında durma süreçleri ve kararlardan vazgeçme süreçleri. bu konular daha yaşamsal.
  abi
 3. ingilizcesi decide. sondaki "cide" eki olum anlami icerir. suicide (intihar), homicide (cinayet), genocide (soykirim), pesticide (bocek ilaci) gibi. karar vermekte olum anlami ne alaka diyeceksiniz. karar vermek iki yada daha cok secenek arasindan birini secip digerlerini oldurmektir. ihtimali oldurmek kisaca.

  karar vermek ihtimali oldurmektir.

  edit: tam kaynak diyemem ama aşkın celladı ve diğer psikoterapi öyküleri - irvin d. yalom bu kitapta okumustum sanirim bu anektodu.
 4. Matrix'in ikinci filminde Neo ile Kahin arasında geçen bir konuşma vardır.

  !---- spoiler ----!

  N: Ama zaten ne karar vereceğimi biliyorsan, ben nasıl seçim yapacağım?
  K: Buraya seçim yapmaya gelmedin. Sen o seçimi çoktan yaptın. Buraya, o seçimi neden yaptığını anlamaya geldin.

  !---- spoiler ----!

  Ve Schopenhauer'in şu ünlü sözü;

  !---- spoiler ----!

  İnsan istediğini yapabilir, fakat dilediğini* isteyemez

  !---- spoiler ----!

  Özgür irade sorunuyla başa baş giden bir kavramdır karar vermek. Gerçekten de isteklerimiz, kararlarımızı belirler ve alınan (verilen?) karar bundan sonra bilincimizde belirir.

  ilgili makale (yanlış yorumlamaya açık bir konu, orijinalinden okumamıştım, yine de linki meraklısına burada.)

  !---- spoiler ----!

  There has been a long controversy as to whether subjectively 'free' decisions are determined by brain activity ahead of time. We found that the outcome of a decision can be encoded in brain activity of prefrontal and parietal cortex up to 10 s before it enters awareness. This delay presumably reflects the operation of a network of high-level control areas that begin to prepare an upcoming decision long before it enters awareness.

  !---- spoiler ----!

  Bana kalırsa her şey önceliklerde başlıyor. Kimi zaman biri, kimi zaman diğeri baskın çıktığı için insan bunca çelişkili kararlarla kendini ifade ediyor.