1. erkekseniz anlayamazsınız kadınsanız zaten o özellik doğuştan yüklü olarak geliyor diye biliyorum.
 2. insan kendini anlamaktan vee yorumlamaktan çoğu zaman acizken bir başkasını anlamak çabası nedendir, niyedir? alt yazı gerektirecek şekilde iletişimsizlik içine girmeye gerek yok, kaldı ki duyguları ifade etmek ne kadar mutlu edici bir davranıştır. ama biz arabeski seviyoruz, bu da su götürmez bir gerçektir.
 3. bazı şeyler anlatılmaz. cinsiyete özgü bazı şeyler. anlatılmaz derken, anlatılamaz. onun dışında diğer şeyler için sormak mantıklı bir çözüm gibi geliyor.
  ha, karşı tarafa hissettirmeden duygularını öğrenmeye çalışmak biraz çetrefilli, zahmetli, başarı yüzdesi düşük. istediğin bilgiyi alsan bile çaktırmama işi yaş oluyor genelde.
  usülünce sorup öğrenmek de zor, ama en hızlı* ve acısız olanı bu.

  *zor mu kolay mı çelişkisi giderildi. zor, ama hızlı.
 4. bir b*k anlayamazsınız.
  az önce küs ama barışmaya meyilli olduğum sevgilimden ayrıldım.
  başbaşayken sıkıntı yok, gayet güzel anlaşıyoruz; arkadaşlarının yanında ezmeye çalışıyor. hal böyle olunca tartışma çıktı, ben de verdim yolu.
  bir de 'o organı'nı kullanarak peşinde koşturmaya çalışması yok mu?*
  "git oranla terbiye edebileceğin birini bul." diyip ayrıldım mekandan. en son arkamdan küfrediyordu.

  not: erkeğim
 5. yalnızca karşı cins değil, hemcinsler de anlaşılamazdır. bu anlamaya çalışma derdinden kurtulmanın en kolay yolu, insanın öncelikle kendisini açık sözlü olmaya zorlaması, hissiyatını saklanamaz duruma getirebilmesidir, karşınızdaki hala kıvırtıyor saklamaya çalışıyor ise basın gidin arkadaş, çünkü bir şey açığa çıkmıyorsa yeterince güçlü değildir. insanların hissiyatını anlamak için öncelikle kendi hissiyatınızı anlatmakla meşgul olmak gerekir.
 6. bana göre, insanları anlamak o kadar da zor değil, gerçekten. sadece konuşmak yerine biraz dinlemeniz ve gözlem yapmanız gerekiyor. hani buzzfeed videoları olur, "how to know if your crush likes you back". maddeler sıralar, 1. olarak size dokunuyorsa, 2. olarak size sırlar söylüyorsa gibi gibi. bunlar o kadar da kesin şeyler değil. dediğim gibi, eğer karşınızdaki kişiyi tanıyorsanız, az çok nerelerde hassas, kızdığında ne tür tepkiler verir, (mesela ben ağlamaya başlıyorum baya kötü) bilmeniz gerekir. sadece hemen sormak yerine "ya ne oluyor" diye, biraz gözlemleyin. mutlaka anlarsınız.

  şimdi buraya ben maddeler sıralasam kadınlar şöyle, erkekler böyle yapıyor desem olmaz, çünkü bu tür genellemelerin doğru olmadığını düşünüyorum. psikoloji ile çok ilgili bir insanım, bir sürü videolar izledim, kitaplar okudum. sadece birkaç şey doğru çıkıyor. bunu çok tekrarladım biliyorum ama, bir ted talk videosunda izledim ve çok etkilendim. dinleyin, karşınızdakini tanımaya çalışın, gözlemleyin. o zaman anlaşılacaktır her şey. eğer bu da işe yaramazsa, insanı insan yapan şeyi kullanın, tatlı dilinizi. sorun. konuşun. ha yok efendim, ben utangacım konuşamam diyorsanız youtube'da bu tür konularla ilgili videolar var. onları izleyebilirsiniz.
 7. ozumm