1. karısına, su koymazsa bulaşıkları yıkamayacağını söyleyerek tehdit eden erkek müsveddesidir.

  öyleleri var ki korkudan başka kadınlarla kaçamak bile yapamaz.
 2. evde son sözü hep o söyler.
  "tamam hayatım"
 3. bazen doğrusunu yapan erkekler için de kullanılıyor bu söz.

  düşünün ki bir ülkede insanlar erkeğin ailenin geri kalanının patronu, efendisi gibi görülüyor. akşam eve gelince karısının da çalışıyor olduğunu veya çocuğunun okulunun çocuğu yorabileceği gerçeğine aldırmadan geçiyor televizyonunun başına, başlıyor izlemeye. bundan sonra işten yeni gelmiş kadın yemeği hazırlıyor, küçük çocuğu varsa üzerini değiştirmesine yardımcı oluyor, balkonu yıkıyor... tam da bu noktada adam mutfağa gidip karısına yemek ne zaman hazır olur diye sordu bakın, yerinden kalkması bile ilginç.

  bu arada çocuk da o günün ödevlerini yapıyor, sabah dağınık bıraktığı odasını toparlıyor, annesine mutfakta yardım ediyor, tabakları, çatalları ve gerekli olan şeyleri masaya koyu düzenliyor, salatayı hazırlıyor ve her şey hazır olduğunda babasına sesleniyor.

  yemek yendikten sonra ya anne ya da çocuk mutfağı toparlıyor, bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştiriyor, yerleri siliyor. tabi baba yemekten sonra yan odaya geçti bile.

  ya, uzatsam uzatırım bunu ama gerek yok. ne olur evin erkeği de evde işlere yardım etse güzel insanlar? ne olur ev halkını ilgilendiren konularda onlarında fikrini alsa? ne olur??

  ben kendi ailemi biliyorum, babam yumurta kırmaktan öteye yemek yapamıyor. sürekli annemin gölgesinde yaşıyor ve bunu yaparken de evin reisi oluyor. neden? çünkü evde çalışan tek o. diğerlerinin kendi hayatlarını bile yönetme şansı yok; kendi fikirleri, düşünceleri, inançları olamaz.

  bir de ülkede bir söz var ya hani "kılıbık" diye. bunu eşini ve çocuğunu da insan gibi gören her erkeğe yakıştırıyoruz. valla bakın. neymiş erkek adam ütü mü yaparmış. sike sike yapacaksın kardeşim. evde iş dağılımı yapılınca senin payına düşen buysa sike sike yapmak zorundasın. evde yemek mi yapılacak? gerekirse gidip yemek kursunda yemek yapmayı öğreneceksin ama o yemeği yapacaksın?

  bunu yaptın diye de kılıbık olmuyorsun, insan oluyorsun, adam oluyorsun.
 4. kılıbık erkek yoktur, kalbi ılık erkek vardır.