• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
kötü bir yılın güncesi - john maxwell coetzee
"kitabın kahramanı olan yetmiş iki yaşındaki avustralyalı ünlü bir yazardan, 'çarpıcı fikirler' adlı bir kitaba katkıda bulunması rica edilir. o da bunu fırsat bilir; makyavelizmden, anarşizme, el kaide'den devlet ile vatandaş arasındaki ilişkilerin niteliğine, amerika ile ingiltere'nin ortadoğu'daki savaşlarına avustralya'nın suç ortaklığı etmesine kadar sorgulamadığı konu kalmaz. bu arada yazarın özel yaşamında da beklenmedik gelişmeler olmaktadır.

2003 nobel ödülü sahibi coetzee, bu romanında ilginç bir biçim denemesi gerçekleştiriyor. romandaki yazarın kitaba yazdıkları, yazarın ve yazıları temize çeken kadının düşünceleri ile kadının sevgilisinin yaklaşımı aynı sayfa içinde üç farklı bölümde sürdürülüyor.
'çarpıcı fikirler'deki görüşlerin coetzee'nin kendi düşünceleri ve günümüzün dünyasına bakışı olması, romana belgesel bir tat da katıyor. kötü bir yılın güncesi, gerek bu niteliği gerekse değişik biçimi nedeniyle ilginç bir okuma deneyimi ve keyfi olacaktır." (idefix'ten)
  1. bu adamın ve kitabın benim hayatımda özel bir yeri var.

    üniversite yıllarımda, başarılı olduğum, derslerine aksatmadan girdiğim tek dersin hocası tarafından hediye edildi bana. bir sayfa içinde üç farklı bölüm okurken biraz şaşırtmıştı ama bayılmıştım.

    her aklıma geldiğinde ismini özlemle andığım hocama selam..