• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.60)
la finestra di fronte - ferzan özpetek
italya'da yaşayan ferzan özpetek'in ödül rekoru kıran son filmi 'karşı pencere', dokuz yıldır evli ve iki çocuklu genç bir kadın olan giovanna ile kocası filippo'nun tesadüfen yolda yaşlı bir adamla karşılaşmalarıyla başlıyor. hafızasını kaybeden yaşlı adamın hayatlarına girmesiyle genç kadının da yaşamı değişmeye başlıyor. evliliği pek yolunda gitmeyen genç kadının karşı pencereden gözlediği komşusuna duyduğu platonik aşk ve yaşlı adamın geçmişten yansıyan kırık aşk hikayesi ikisin de yaşamlarını etkilemeye başlıyor. genç kadın için artık yaşamını sorgulama zamanıdır. acaba karşı pencerelerden bize görünen yaşamlar neden cazip gelir, kendi yaşamlarımızı değiştirmek o kadar zor mudur? ferzan özpetek bu dördüncü filmde, hafıza, aşk ve yaşam üzerine duygusal bir sorgulamaya giriyor.
 1. içinde birden fazla hikayenin döndüğü filmleri oldum olası sevmişimdir. the godfather ıı'nin güzel yanı da budur biraz. ferzan özpetek de bu kurguyu oldukça iyi sağlamış filminde.
 2. ferzan özpetek tarafından yazılıp yönetilen 2003 yapımı film , iyi kalpli koca filippo'nun yolda karşılaştıkları hafızasını kaybetmiş yaşlı adamı evlerine getirmesi ile başlıyor.

  iki komşu arasında ki aşka dair yapılan bu ironi sayesinde bir kez daha ferzan özpeteği ayakta alkışlamak gerekir ;
  -seni her zaman seveceğim , aşyağı yukarı böyle bir şey söylemişti
  - ya sonra
  -birbirimizi gizlice sevmeliyiz çünkü kimse... aşkımızı bağışlamayacak

  bonus olarakta içinde serra yılmaz ve arka planda çalan sezen aksu ezgileri bulundurur.
 3. filmin sonunda

  !---- spoiler ----!
  "...ayrılmak zorunda kaldığımız sevdiklerimizin bir parçasını bizle bıraktığı doğru mu? eğer öyleyse içim biraz daha rahat edecek çünkü hiç yalnız kalmayacağım. anılara sahip olmak belki bu demek..."
  !---- spoiler ----!

  diyordu.

  ancak sanırım filmin kendisi anılarda iz bırakma konusunda benzer bir güce sahip değil ne yazık ki. bu akşam bir vesileyle izlediğim bu filmi yıllar önce zaten izlemiş olduğumu ancak filmin sonlarına doğru, o da hayal meyal hatırlayabildim.