1. alüminyum gövdeli safari model dolma kalemi beni hayal kırıklığına uğratan marka. aslında estetik ve çok şık bir kalem. fakat yazım esnasında beklediğim konforu sağlamadığı gibi kesik kesik yazıyor. bunu orijinal kartuşuna rağmen yapıyor.

  kartuşu takmadan önce biraz inceledim. ilginç gelebilir ama tersi düzü neresi anlamadım. kartuşun ön ve arka kısmı dikkatli bakılmazsa birbirinin aynısı gibi. yani mekanizmaya oturan ağız kısmı oldukça dar. bunun mürekkep akışını engelleyebileceğini düşünüyorum. mekanizma, mürekkebin akış için ihtiyaç duyduğu havayı sağlayamıyor olabilir. mürekkep besleme işlemini piston ile de denemek gerekiyor.

  bunun dışında mekanizmanın ve ucun bulunduğu ön gövdenin, kartuş girişinde bulunan dört adet sabitleyici tırnakları hassas bir yapıya sahip. her an kırılacakmış gibi bir his veriyor. kartuşu mekanizmaya takma esnasında, kartuşun parmağınızı zorlayacak kadar direnç göstermesini de hesaba katarsak tırnaklara dikkat etmek gerekiyor. tatsız bir kaza ön gövdeyi çöpe atmanıza neden olabilir, ki kalemin ana unsurudur. şık görünümlü kapak ve arka gövde bu durumda hiç bir işe yaramayacaktır. zira her ne kadar yedek uç piyasada mevcutsa da ön gövdenin yedeği yok. yeni bir lamy safari kalem alıp kullanmanız veya bu yolla parça değişikliğine gitmeniz gerekebilir.

  yedek uç özelliği kuşkusuz iyi bir özellik. kullanıcıyı fine, medium veya broad gibi uç kalınlıklarından herhangi birisine mahkum etmiyor. hatta kaligrafi için de uç seçenekleri mevcut. fakat dikkat edilmesi gereken, ucun sökülmesi ve takılması esnasında dikkatli olunması :

  ucu rayına oturttuktan sonra fazla bastırmamak gerekiyor. çünkü uç mekanizmaya dayanıyor ve fazla bastırılırsa mekanizmaya zarar verebilir. yine ucun çıkarılması esnasında da dikkatli olunmalı. hem parmağınızı yaralayabilirsiniz, hem de uca ve/veya mekanizmaya zarar verebilirsiniz. dikkatli olunmadığı takdirde bunlar olasılık dahilinde.

  kalemin gövdesi gerek bakalit (veya abs plastik) gerekse de metal olsun çizilmeye çok müsait. özellikle alüminyum gövdeli modeller metalik görünümlü renkleriyle çizilmeye çok müsaitler. kullanılmadıklarında kılıfta bulundurulmaları, sorunu önemli ölçüde çözecektir.

  ben pek memnun kalmadım açıkçası. belki kullandığım sheaffer 440/444 marka model kalemlerden sonra bana konforlu gelmemiştir. belki öyle hissediyorumdur. fakat şu bir gerçek; kalem gerçekten çok şık ve çok güzel. renk olayına girmiyorum. zevk meselesi.

  bendeki alüminyum gövdeli ve turuncu renkli modelin, birinci paragraftaki sorununa çözüm olarak uca sahip olan ön gövdesini soğuk içme suyuna bıraktım. öyle bir deneyeceğim. sorun çözülmezse ılık içme suyunda tekrar deneyeceğim. yine çözülmezse pistonlu pompaya geçeceğim. yine olmazsa... olmayacaktır zaten. ya kalem arızalı ya da ben.

  ayrıca, dolma kaleminizin markası ne olursa olsun sıcak/kaynar suda ve/veya kimyasal maddeli suda bekletmeyin ve temizlemeyin. sıcak su mürekkep artıklarını çözüyor evet, ama mekanizmayı da çözüyor. bu açıdan lütfen dolma kalemlerinizi sıcak sudan ve diğer temizleyici kimyasallardan uzak tutun.