• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
leviafan - andrey zvyagintsev
barents denizi’nin kente uzak kıyılarından birinde nikolay, karısı lilya ve oğlu romka ile iyi kötü bir hayat sürdürmektedir. yaşadığı evi ve çevresini ailesiyle birlikte, tırnaklarıyla kazıya kazıya kurmuş ve bugünlere gelmiştir. fakat kentin belediye başkanı bölgeye yapılacak karlı bir eğlence yatırımı için nikolay’ın arazisine göz dikmiştir. rüşvet ve yolsuzluğun kol gezdiği resmi dairede, işi kılıfına uydurup aileyi mahkeme kararı ile evden attıracaktır. nikolay son çare olarak askerlik arkadaşı olan moskovalı avukat dmitriy seleznyov’dan yardım ister. fakat dmitriy’nin gelişiyle ailede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. bol ödüllü yapımın yönetmenliğini andrey zvyagintsev üstlenirken, kadroda aleksey serebryakov, elena lyadova, vladimir vdovichenkov ve roman madyanov başı çeken isimler. beyaz perde
 1. rusya’nın en önemli yönetmenlerinden biri olan andrey zvyagintsev, “dönüş”, “sürgün” ve “elena” gibi ödüllü filmlerinin ardından “leviathan” ile yine çarpıcı bir hikayeye imza atıyor. yozlaşmış otoriteye karşı tek bir kişinin mücadelesini olgun bir dille gözler önüne seren film, altın küre ödülleri’nde “yabancı dilde en iyi film” ve 2014 cannes film festivali’nde “en iyi senaryo ödülü”nü aldı. katıldığı pek çok festivalden “en iyi film” ödülüyle dönen, leviathan, 2015 oscar ödülleri’nde “yabancı dilde en iyi film” dalında ilk beş film arasına girerek aday olmayı başardı.
 2. 2014 yapımı, yönetmenliğini andrey zvyagintsev' in yaptığı film.

  film ismini thomas hobbes' un leviathan isimli kitabından alır. hobbes' un kitabı ise ismini eski ahit' te geçen bir deniz canavarından alır.
  iki leviathana da kısaca değinmek gerekirse;
  eski ahit ve mitolojide geçen leviathan oldukça büyük, tehlikeli ve korkulan bir deniz yaratağıdır.
  hobbes' un kitabında ise egemen devleti nitelemek için kullanılır. kitapta "devletin amacı, bireysel güvenliktir" diyen hobbes' a göre bireyler arasında var olan savaşı sonlandırabilmek ve düzeni sağlamak için bireyler egemenlik hakkını kendilerinden daha üstün olan leviathan' a devrederler. sectumsempra' nın girdisinde belirtiği gibi şu görsel bu durumu oldukça güzel tasvir etmiştir.
  film boyunca iki farklı leviathanıda görürüz. bir tanesini karaya vurmuş ve geride sadece iskeleti kalmış bir balina olarak, diğerini ise varlığını sürekli hatırlatan ve hala ezici gücünü koruyan devlet yapısı olarak.
  !---- spoiler ----!

  yaşadığı ev ve arazisi devlet tarafından elinden alınmak istenen kolya leviathan' a karşı mücadele içine girer. kolya' nın bilmediği ise leviathan' ın oltayla avlanamayacağıdır. peki diğer bireylere karşı güvenliğinin sağlanması için egemenlik yetkisini devrettiği leviathan' a karşı kendisini nasıl koruyacaktır. işte burada, hukuk devletinde, devletin kendisini denetleyecek olan hukuk kurumlarının bağımsızlığının önemi bir kez daha görülmektedir.

  !---- spoiler ----!