1. mini diziler, soap-opera kültürüyle yoğrulan dizilerin aksine, başı-sonu belli, çoklu sezon içermeyen, belli süreli tv yapımlarıdır. roots, i claudius gibi ilk örneklerine 2 filmin bölümler halinde tv'ye sunulmasıyla the godfather saga eklenir ve formatın öncülüğünü yapar.

  bugün için edebiyat uyarlamalarının tv'ye aktarımında en çok kullanılan ve bu nedenle sanatsal yönü ağır basan film formatıdır. bbc'nin jane austen uyarlamaları, hatta david attenborough'lu doğa belgeselleri bu alana girer.

  ingiliz televizyonlarının dizi formatı 13/22 değil de, genellikle 7-8 bölüm üzerine kurulu olduğundan, black mirror, sherlock gibi 3'er bölümlük mini dizilerin popülerlikleri karşısında çoklu sezona geçmesiyle hayat bulan melezin de henüz nereye oturacağı tam belirlenememiştir.

  tam tersi şekilde, true detective, fargo gibi amerikan serilerinin (8-10 bölümlük mini dizi) farklı kadrolarla farklı hikayeler anlattıkları ardıl sezonları da bu gen havuzunu besler. ortaya karışık, henüz örneklem sayısı yeterli düzeye ulaşmamış yeni türevler çıkar.

  diziler için http://youreads.net/yorum/36392
 2. netflix gibi kanalların çoğalmasıyla tanınmış yazar/yönetmenler tarafından da tercih edilir hale gelmiştir. bir senarist için, özellikle uyarlamalar açısından daha avantajlı olduğu kesin (bkz: daredevil) (bkz: the man in the high castle) . yakında (büyük ihtimal önümüzdeki sene gibi) terry gilliam ve woody allen'ın benzer konseptte işlerini izleyeceğiz.
 3. nette yayınlanan türk mini dizilerinden otisabi ve acayip hikayeleri izledim. fakat devamlılıkları konusunda bir sıkıntı var.

  bahsettiğim bu dizilerin ortalamanın üstünde olduğunu düşünüyorum. youserlar, bu kalitede bildiğiniz başka diziler varsa, mesaj kutumu kızıllandırırsanız sevinirim.