• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.42)
organize işler - yılmaz erdoğan
istanbul'da oto hırsızlığı yapmakta olan bir çetenin reisi bir kovalamaca sırasında intihar etmek üzere olan birinin evine sığınır. hayatını kurtardığına inandığı bu kişiye iş vermek ve hırsızlığa teşvik etmek ister. yaptığının büyük bir hata olduğunu kısa sürede anlayacaktır.
 1. gündelik hayata dair birçok başarılı atıf ve tatlı diyaloglar ile beğenimi kazanmış filmdir. bence film gayet akıcı ve eğlenceli. karakterlerin de cuk oturduğunu söylemeliyim.

  !---- spoiler ----!

  favori diyalogum da şu sahnededir:
  https://www.youtube.com/watch?v=rY-nEk0psCM

  !---- spoiler ----!
 2. yılmaz erdoğan'ın yazıp yönettiği bir türk filmi.

  !---- spoiler ----!

  oyuncular, senaryo, ses, ışık, görüntü, çekim kalitesi neyse de ben müziklere takıldım. müzikleri "laço tayfa featuring brooklyn funk essentials" adlı albümden alınmış. halbuki bu kadar başarılı * bir filmin müziklerinin de orijinal olması gerekirdi. gerçi nil karaibrahimgil söylüyor bişeler; ama yine de sahnelerdeki müzikler bir an için beni alıp götürüyor. önceden dinlemiş olmanın bir handikapı bu bence. müzikler bana başka şeyler ifade edebiliyor. bu da konsantrasyonumu kaybetmeme sebep oluyor doğal olarak. kendine has bir müziği olmalıydı bence. bu arada filmin web sitesi oldukça başarılı.

  !---- spoiler ----!
 3. film türkiyede yapılmış en kaliteli komedi filmlerindendir.fakat filmden aklımda şöyle ufak bir ayrıntı kalmış,bir sahnede demet akbağ uzay zaman dan bahsederken,güneşin galaksimizdeki en büyük yıldız olduğunu söylüyor,yanlıştır efendim.
 4. izlerken yaşadıkları ghetto hayata özendiren ve sevdiren güzel ve komik bir filmdir.
 5. türk sinema tarihinin en başarılı komedi filmidir benim gözümde. kadrosu çok sağlam oyuncularla dolu. defalarca izlenir.
 6. yılmaz erdoğan'ın içimizi ısıttığı bir film. tabii siyasete bulaşması ile aynı hızda soğuduk kendisinden ama konuşulacak yer burası değil elbette. bu film istanbul manzarasını çok iyi kullandı. ayrıca süpermen samet karakteri tolga çevik'in en samimi karakteridir bana göre. spoiler vermek istemiyorum ama kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.
 7. müslüm karakterine hayran olduğum filmdir.

  -şimdi sizin aklınızda 2 soru var.
  1) dayak nedir?
  2) neden atılır?

  repliğiyle favorim olmuştur. ara ara açar, filmi olmasa da belli sahneleri izlerim.

  ayrıca para nerde - araba nerde? sahnesi bence vizonteledeki "baba akü yok - baba akü komple yok" bölümüyle yarışır cinstendir.
 8. benim aklımda bu sahneyle ve dillendirdikleriyle yer etmiş güzel mi güzel film..
  ben de "süpermen" gibiyim,sanırım araklanacağımı bile bilsem nerede bir tabut taşıyan görsem yardım etmeden duramam.hayatım boyunca bunun farkında olarak yaşadım,bazen vazgeçmek istesem de yapamadım ve yapamam da.
 9. "araba nerde" sorusuna her defasında "para nerde?" diye soruyla cevap vermeme ve karşımdakiyle kısır döngüye girmemize sebep olan filmdir.
  neymiş efendim; "türk sineması gelişmiyor" muş. hadi oradan!

  üzerine yazılacak çok şey var elbette. ama ne bileyim, bir predestinaton, bir inception, bir matrix gibi konuşulmaz bu filmle ilgili. senaryolar, fikirler üretilmez. en iyi ihtimalle sosyal ve kişisel çıkarımlar yapılabilir. o yüzden filmi konuşmaya başladığımızda senaryoyu tekrar ediyor oluruz.

  izleyin; beğenmezseniz bilet benden. (*:yeniden vizyona girmese bari)
  "ya müşşüm bey biji öldüyün gitşin. biji daha topağlamaya imgan yoggi"