1. islamın şartlarından biridir. burada oruç tutmanın nasıl olması gerektiği ile ilgili yazmayacağım. zaten ramazan ayı boyunca orucu neyin bozup neyin bozmadığı ayrıntılı olarak gerek tv, gerek internette yeterince tartışılacaktır. ben oruç tutmanın neden gerekli olduğu konusunda yazmak istiyorum. burda inanmayan insanları tenzih ederim.
  genel olarak oruç tutma nefsimize hakim olmak olarak tanımlanmakta. bazılarımız bunu sahurdan iftara kadar aç gezerek nefsi terbiye etmek olarak da tanımlayabilmekte. genellikle bu tanımı yapanlar orucun gereksiz olduğu görüşünde.
  temelde oruç tutmanın amacı allah ye derse yer, yeme derse yemeyizdir. bir nevi hz. adem ile hz. havva'nın cennette allah'ın yememelerini emrettiği meyve ile imtihanı gibi düşünebiliriz.
  en azından ben böyle bakıyorum oruca. şimdiden herkese iyi ramazanlar.
 2. müslümanların imsak vaktinden akşam namazına kadar birşey yemeden ve içmeden ayrıca cinsel ilişkiye girmeden durmasına denir.

  yetişkin her birey için ramazan ayında yapılması farzdır. diğer aylar da tutulması sünnettir.
 3. aşk gibidir,
  herkesin kendince bir tanımı, yaşanma şekli vardır.
  net bir tanımı asla yapılamayacaktır. her sene içi daha da tüketilendir, ibadetin en aşk hali demiş miydik?

  orucu olmayan aşk'a düşesin.
 4. ibadetle ilgili genel vazifelerini yapmamakta hiçbir beis görmeyen çoğu müslümanın, her ramazan ayında başka bir insana evrilmesine neden olan ibadet şekli!
 5. yurdum müslümanlarının %99'unun yemek yemeyip su içmemekten ibaret sandığı, sakız çiğnemek konusunda ise hala ihtilafların olduğu ibadet ayı. biri ülkenin %99'u müslüman mı demişti?
  dude
 6. ibadetlerin %99'u gibi bir faaliyeti yapmak suretiyle değil, yapmamak suretiyle yapıldığı için oldukça devrimsel ve unorthodox olarak nitelenebilir.
 7. yav siyah bahar isimli arkadaşın entrysini niye en beğenilmeyenlere soktunuz tamam sözlüğün çoğunluğu inanmayanlardan oluşabilir(ben de inanmıyorum) ancak adam kötü bir şey dememiş ki sadece kendisi için orucun neyi ifade ettiğini belirtmiş ne vardı yerin dibine sokulacak. arkadaşın görüşüne ben de katılmıyorum ancak ifade ediş tarzında kimseyi rahatsız edecek bir taraf göremiyorum. ayıptır yav. eksileyenler niye eksilemiş merak ettim. başlığa dönersek bana göre islamdaki tek mantıklı farz ibadeti. (ha pardon zekat da vardı ülkemin güzel müslümanlarının en sevdiği...) en azından empati denen şeyin e'sini kavrama yeteneği veriyor müslümanlara

  ha bir de bana entry nosu vermeyi öğretecek bir allahın kulu var mıdır aranızda?

  düzeltme: buradan bana entry paylaşmayı öğreten hain kunduz nickli büyük insana teşekkür etmeyi bir borç bilirim
 8. kutuplarda nasıl olduğunu merak ettiğim ibadet.

  tamam, iyi güzel hoş ama abi, el insaf, 6 ay gündüz deniyor. güneşin doğmasıyla batması arasında 6 ay var. ölmemek imkansız. nasıl?
 9. zepur
 10. ayrıca dini kötülemek için fırsat kollayanların tutanlardan çok tutmayanların yorumda bulunduğu ibadetlerden biridir.

  arkadaşım, kardeşim, dostum. herkesin yaptığı da kendine, ettiği de. sen burada kendini "müslüman" diye tanımlayan ama sadece lafta müslüman olanları örnek verip de dini kötüleyemezsin.

  genel, hiç alamazsın. herkes bir değil.