• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
şapkam dolu çiçekle - cemal süreya
cemal süreya'nın şiir merkezli düzyazılarını topladığı ilk kitabı şapkam dolu çiçekle'nin genişletilmiş yeni basımını sunuyoruz.

kitapta, ilk basımı 1976'da yapılan şapkam dolu çiçekle'ye ek olarak, şairin bulunabilen bütün yazılarından (şapkam dolu çiçekle'deki yaklaşımı göz önünde tutularak) yapılmış kronolojik bir seçme yer alıyor. çoğu ilk kez kitaplaşan bu yazılar arasında, cemal süreya'nın kitabın ilk basımına da, 1985'te yapılan ikinci basımına da almadığı "şapkam dolu çiçekle" yazısı bulunuyor.

çağdaş/çağcıl şiirimizin c vitamininden: servet-i fünun'dan garip'e, can yücel'den ataç'a, ikinci yeni'den neruda'ya pek çok kişi ve kavramı ele alır irdelerken, ortak payda şiiri hiç gözden kaçırmayan yazılar.
  1. usta şair yazdığı küçük denemelerle edebiyat eleştirmenliğine soyunuyor adeta. çok sıkmadan, uzatmadan türk ve dünya edebiyatına dair bilgiler sunup, kendi düşüncelerini aktarıyor. sunduğu bilgiler ve bunlara dair düşünceleri sığ olmamakla beraber çoğu zaman insanın ilgisini celbeden aktarımlar yapıyor.

    bu okuması keyifli kitapta çok da ilerlemeden, keşke lisede edebiyat dersinde hocalarımızdan birisi de bu kitabı okutsaydı dedim. gereksiz derecede teknik ve teorik kavramlar üzerine ezber yapıp, edebiyatla yakından uzaktan alakası olmayan 4 sene geçirdik, üstelik hepimiz. bu da pek saygıdeğer edebiyat hocalarına açık çağrımdır, okuyun, okutun efendim.