1. 3568 sayılı serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik kanunu'na göre;

  işletmelerde faaliyetlerin ve işlemlerin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde işleyişini sağlamak, faaliyet sonuçlarını ilgili mevzuat çerçevesinde denetlemeye, değerlendirmeye tabi tutarak gerçek durumu ilgililerin ve resmî mercilerin istifadesine tarafsız bir şekilde sunmak ve yüksek meslekî standartları gerçekleştirmektir.

  bağlı oldukarı birliğin adı (bkz: türmob) 'dir.

  hukuk, iktisat, maliye, işletme, siyasal bilimler, kamu yönetimi gibi lisan bölümlerinden mezun olduktan sonra oldukça zor bir sınav olan staj başlatma sınavını kazanıp ardından 3 yıl staj yapıp ardından mesleki yeterlilik sınavına girerek belge almaya hak kazanırlar.

  bu kadar eziyetten sonra bağlı veya bağımsız çalışmaları hiç bir şeyi değiştirmez, mükellef vergi çok çıkarırsan kaçar az çıkarır incelemeye girerse kaçar, muhasebe ücretini canı isterse verir, maliye bakanlığı'da bütün işlerini yaptırdığı meslek mensubuna sen necisin demez.
  sonuç; mükellef ile maliye bakanlığı arasında mekik dokuyan kayış görevi gören gün itibariyle hak ettiği saygı gösterilmeyen meslektir.
 2. mezun olduktan sonra normal şartlarda para kazanmak adına eğitimini aldığınız konu hakkında ilgili yerlerde çalışırsınız. amaç: para kazanmak. bu meslekte işe girmek için boyna sınav, dosya, başvuru parası ödenir. böylelerini gördükçe üzülmüyor değilim. para kazanmak uğruna eksiyle başlayıp sürekli para akıtmak olmalı bu mesleğin diğer bir adı.

  (bkz: smmm)
 3. muhasebe hatalar mesleğidir. her mesleğin kendine göre zorluğu olsa da bu meslek bir başka. oldukça stresli. sürekli belirli ayın günlerine, beyanname yetiştirme hazırlıkları. ay sonu ne çabuk geliyor :(
  ozumm