• youreads puanı (9.56)
 1. into the wild filminin müziklerindendir. insanda gitme isteği uyandırır. nereye olursa.
 2. benim için tüm zamanların en iyi şarkısıdır. -genellikle dergilerin hazırladığı- çoğu listede bohemian rhapsody veya imagine'i görmeye alıştığımız bu noktanın en çok hakkını veren şarkıdır. bu şarkıyı sadece bir film müziği veya abartılmış hippi şarkısı olarak görmek bu harika esere yapılabilecek en büyük kötülüktür.


  !---- spoiler ----!

  you think you have to want
  more than you need
  until you have it all you won't be free

  fight club gerçekten güzel film ama o film bu kadar övgü alırken 3 mısra ile tüm filmin anafikrini daha iyi ifade eden bu şarkının niye hakkı verilmiyor peki?

  i think i need to find a bigger place
  'cos when you have more than you think
  you need more space

  2 kitap okumayan, hayatı boyunca geliştirdiği tek özgün fikri olmayan, hatta prensip olarak düşünmeyi protesto edenlerin çağında bu sözlerden daha gerçekçi isyan edildi mi? herkesin daha büyük evler, daha fazla mal için toplumun kölesi olduğu dünyanın marşı olmalı bu şarkı. yeni gelin evleri facebook sayfaları yalan değil, bir toplum gerçeği.

  there's those thinking more or less less is more
  but if less is more how you keeping score?

  şu sözü milattan önce bir yunan filozof söyleseydi hala konuşuyorduk.

  !---- spoiler ----!

  bu şarkı hakkında pek bilinmeyen ise şarkının aslında jerry hannan'a ait olması. into the wild için sean penn bu şarkıyı yakın arkadaşı eddie vedder'in okumasını ister ve şarkı onunla birlikte popüler olur. bugün de çoğu kişi şarkının eddie vedder'e ait olduğunu sanıyor. bir diğer ilginç olan ise cover'la popüler olmuş bir şarkının neredeyse başka hiç cover'ı olmayışıdır. eddie vedder bu şarkıyı öyle bir seslendirmiştir ki şimdi neredeyse kimse söylemeye cesaret edemiyor.

  hakkında bu kadar yazmışken link vermemek olmaz tabii.
  jerry hannan'ın orijinal şarkısının resmi klibi
  eddie vedder'in albüm kaydı
  ve son olarak johnny depp ile 2010'daki canlı kayıtları
 3. into the wild filmiyle mükemmel derecede eşleşen, dinlerken uzaklara bakma tribine vesile olan ve ortam değiştiren enfes şarkı.
  ozee