• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar oscar wilde
sosyalizm ve insan ruhu - oscar wilde
zalimce kullanıldığında, kendisini ortadan kaldıracak olan isyan ruhunu ve bireyselliği ortaya çıkararak aslında faydalı olur. belli bir miktarda yumuşak başlılıkla kullanıldığında ve ödüllerle desteklendiğinde ise toplumu, akla hayale gelmeyecek derecede yozlaştıran bir hal alır. bu durumda insanların kendilerine uygulanan baskının farkına varma şansı azalır ve başları okşanan hayvanlar gibi, bayağı bir konforun içinde, diğer insanların düşünceleriyle, diğer insanların belirlediği standartlara göre yaşadıklarının, diğer insanların ikinci el saydığı kıyafetleri giydiklerinin ve hiçbir zaman kendileri olamadıklarının farkına varmaksızın yaşamaya devam ederler."oscar wilde'ı bir sosyalist olarak düşünmek, pek çok insan için şaşırtıcıdır oysa wilde, bu düşünceleri ile yer yer marx'ın sosyalist düşüncesine ve komünist idealine yaklaşır. insanların başkaları için kendilerinden vazgeçercesine çalışmasını istemez; sermayenin tek bir elde toplanmasının getireceği zararlardan, mülkiyeti koruyan bir devlet anlayışının halkını nasıl ezdiğinden ve hiçleştirdiğinden bahseder… haksız mıdır? (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. oscar wilde bu eserinde hayalindeki sosyalizmi okuyucuya sunar. ekonomik açıdan sosyalizme bağlı kalan wilde, sosyalizmin insanları tekdüzeleştirmesine karşı çıkar. bu tekdüzeleştirme karşısında bireyselliği ve bireyin kimseye hesap vermeden ve kimsenin baskısı altında kalmadan sanat eseri vermesini savunur. onun sosyalizmi baskıcı bir rejimden ziyade ekonomide adaleti getirecek ve insanları mümkün olduğunca az yönetecektir.

  !---- spoiler ----!

  özel mülkiyetin güvencesi sayesinde güzel ve entelektüel bir yaşam süren birinin, özel mülkiyeti koruyan kanunları sahiplenmesini rahatlıkla anlayabilirim. ama hayatı bu kanunlar tarafından mahvedilmiş birinin bu kanunların yürürlükte kalmasına ses çıkarmaması inanılmaz geliyor.

  !---- spoiler ----!