1. toplumumuzda "iğrenç çiğ balık" şeklinde nam salmış japon yemeği.
  sushi olarak da yazılabilir. (modlar görev başına) başlığı nasıl açmam gerektiğini bilemedim zira hangisi doğru göreceli tdk henüz uzak doğu mutfağına el atmadı sanırım.

  suşi köklerimizin de uzak doğuya dayanmadığının ispatı belkide.
  biz at süreriz, hayvan eti yeriz. balık ve pirince saplantılı bağlı değiliz.
  suşi'yi bir kez denedim beğenmedim açıkcası balığı belki çiğ yerim ama başarılı bir suşi değildi. youreads'e yakışır bir replikle de sonlandıralım yorumu.

  "kadınlar eli sıcak olduğu için suşi yapamaz" old boy
 2. pişmiş türünü çatalla yemeği sevdiğim yemek. bu şekilde denerseniz daha bize yakın bulabilirsiniz ;) sadece tuzluk konusunda beklentiye girmeyin, soya sosu var onun yerine.
 3. aslında bir çin yemeğidir. evet, japon yemeği değildir. yani "ıyyy japonlar çiğ balık yiyor" genellemesi kökünden yanlıştır.

  ikincisi de türkiye'de yediğiniz tüm suşiler dandiktir. yani sizin 100 tl verdiğiniz bir suşi, büyük ihtimalle japonya'da fakirlerin "ucuzmuş lan bu bundan yiyeyim" diyebileceği türden suşidir. "ayyy kızaağm beeğnn suşi yediiim" diyen kızları görünce gülüyorum bu sebeple.

  bir de suşi, yemek değildir. yani öyle "hadi suşi yiyek" deyip suşi yemez japonlar. ya bir şeyi kutluyorsunuzdur ya da o gün özel bir şey vardır onun için yiyorsunuzdur. bir de esasen suşi dediğimiz şey, sake'nin yoldaşıdır. bu sebeple sake olmadan suşi yemek mekruhtur.

  ayrıca sushico adı verilen keriz silkeleme mekanından da uzak durun.
 4. yapimi cok kolay aslinda ve zevkli. turkiye'de malzemeleri bulmak biraz zor olabilir. nori denilen yosun kagitlari heryerde satilmiyor. bazi gurme web sitelerinde kit olarak satiliyor. bu kitin icinde sarmak icin bambu, pirinc sirkesi, nori, surimi ve ozel pirinc bulunan paketler var, alip evinizde deneyebilirsiniz. illa icine balik koymaniza da gerek yok. cig balik yemem iyyk diyenlerden iseniz (zaten tam cig degil fumelenmis somon) sebze ile yapabilirsiniz. havuc, salatalik ve avakodo ile basit ve lezzetli susiler yapilabilir. en son yaptigim tabagin fotosu. ben somon yerine surimi kullandim, etsiz de yapilabilir. tabaktaki pembe sey Zencefil Turşusu. hos bir tadi var.