• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
uygarlığa dair hoşnutsuzluğumuz - sigmund freud
sigmund freud insanın kendi iç dünyasına bakışında bir kopernik devrimi yaparak “insanın kendi evinin efendisi olmadığı” nı vurgulamış ve bize iç dünyalarımıza yapacağımız yolculuklar için ilk haritayı sunmuştur.

freud, olgunluk döneminde yazdığı bu kitap ile hayatı boyunca geliştirdiği, kendi düşünce akışı içinde çevrilen ve bugünkü psikanalitik çerçevenin temelini oluşturan neredeyse tüm önemli kavram ve kuramları okuruna bir sohbet havasında tanıtıyor.

tarih boyunca bazı kitaplar dünyayı değiştirdi. bununla kalmayıp; bizleri ve birbirimizi görme biçimimizi etkiledi. o kitaplar ki tartışmalara, muhalif fikirlere, savaş ve devrimlere esin kaynağı oldular.
aydınlattılar, harekete geçirdiler, kışkırttılar, teselli ettiler. yaşamımızı zenginleştirdiler ve bizleri ayrı ayrı kendi yaşamlarımızı sorgulamaya yönelttiler.
  1. kafka kitap tarafından basılan versiyonunun ön kapağında şöyle bir söz bulunmaktadır:

    "bana öyle geliyor ki insan türü için kader sorusu, sadece uygarlık gelişiminin başarılı olup olmayacağı değil, aynı zamanda bu gelişimin; beraber yaşamanın, agresyondan ve kendini imha dürtülerinden gelen rahatsızlıkları ne ölçüde kontrol altına alınacağı"