1. hayvansal besinlere karşı mesafeli durmayı beslenme biçimi olarak benimsemiş kişi. insanlar tarafından çok bilinmese de vejetaryenler için yumurta konusu da oldukça önemlidir. mesela kek, pasta gibi ürünlerin üretilirken yumurta ihtiva edip etmediğini kontrol ederler. türkiye'de bu seçenek pek olmasa da* dikkat edilen ülkeler vardır.

  ayrıca vejeteryan'ın doğru yazılmış halidir.
 2. bazı ünlü vejetaryenler
  eflatun,
  sokrat,
  pisagor,
  leonardo da vinci,
  isaac newton,
  jean jacques rousseau,
  voltaire,
  charles darwin,
  richard wagner,
  benjamin franklin,
  leo tolstoy,
  mahatma gandi,
  george bernard shaw,
  dalai lama,

  albert einstein: ''vejetaryenliğin yayılması kadar insanlığın sağlığına ve dünyada hayatta kalmalarına fayda sağlayacak başka bir şey yoktur."
 3. şu bile et yiyorken mesafeli durmak da nedir?

  (venüs sinekkapanıymış)
 4. vejetaryen olmanın bir çok sebebi vardır ama en geçerlisi besi hayvanlarının uğradığı zulme karşı olmaktır. bunu engellemenin tek geçerli yolu sistemdeki çarklardan biri olmamaktan geçer. bence boşa kürek çekmektir ama en azından vicdanları rahattır.

  köle sahiplerine, kölelik sistemine şu an nasıl bakılıyorsa 300 yıl sonrada dünya , hayvan eti yiyenlere aynı gözle bakacaktır.
 5. ne zaman vejeteryan kelimesini duysam aklıma, vejeteryan ile lezbiyen kelimelerini karıştırıp herkesin içinde konuşma yapan kimya hocamın kayınbabası gelir.
  alkollu bir ortam, adamın kafa da epey kıyak olmuş, kadınlar var, çocuklar etrafta cirit atıyor. muhabbet aynen şöyleydi:

  "yav arkadaşım, ben şu lezbiyenleri hiç anlamıyorum, insan et yemez mi ya? ben iki gün üst üste et yemesem hasta oluyorum, dimi hanım?"

  diyerekten hanımının yüzüne baktı. herkesin yüzünde donuk bir ifade, herkes şokta. sonra benim kahkahayi patlatmam ve kimya hocamin enseme vurmasıyla sonlandı.
 6. böyle bir yola baş koysaydım tercihim vejetaryen değil vegan'lık olurdu. ancak kanlı bonfileyi çiğ yiyebilme potansiyeli olan birisiyim. adana kebap'a hayır demem, köfte yoğururum ve antrikot ızgara'yı severim. velhasıl vegan yada vejetaryenlerde anlamadığım bir husus var. bu kişiler içinde et olmayan sebzeli hamburger yada ne bileyim vegan salam gibi ürünlere aş eriyorlar şimdi eğer vegan isen vegan salam adı altında ne bir ürün alman gerekir ne de aş ermen gerekir. bu durum iran'daki muta nikahlarından çok da farklı değil kimi kandırıyorsunuz, ikinci bir husus ise et yiyenlere kontrolsüz bir saldırı hasıl. haklı olsanız bile uslüp nedeniyle haksız ve sevimsiz konuma düşüyorlar. olur da vegan olursam ilk icraatim hoşgörülü olmak olmalı 2. husus da içinde et olmayan bir hamburger'e aş ermek ile uğraşmam. kendi menülerimi yazar çizerim. tokluk sağlayıcı, besleyici ve kaliteli menüler oluştururdum. adımı da diğer veganlarla anmazdım, ilerde vegan olmaya açık kapı bırakıyorum. bu et fiyatları adamı zorla vegan yapar alkole de tövbe ettirir.
 7. İnsanın bu yorumu görünce uzak kalabilmesi için okumayı bilmemesi lazım.
 8. hayvansal ürünler olmadan hayatta kalabileceğimi düşünmüyorum. ben yine "yahu salatayla nasıl doyuyorlar?" diye şaşırmaya devam edeyim, vejetaryen arkadaşlar da bize "cani" gözüyle bakmaya devam etsin. mutlu mesut yaşayıp gidelim.

  o kadar hevesliyis ki ayrışmaya., bir farklılığımız yüzünden diğerlerine saldırmaya. hayvan ürünleri tüketen normal insanlar*, vejetaryen/vegan arkadaşlara "ne halleri varsa görsünler" diye geçiştirirken vejetaryen/vegan'lar normal insanları* neredeyse düşman ilan edecekler.

  slogan bile apardım;
  "hayattan eti alın, geri neyi kalır ki?"


  *evet, normal insan.
 9. kabaca üç gruba ayırabiliriz;

  -veganlar: bu grup hayvanın yalnız kendisini değil, ürününü de yemez; yani yoğurt, süt, peynir vb gibi hayvansal besinler kullanmaz, yalnız bitkisel besinle beslenir. bu tür vejetaryenlere göre hayvanın sütü yavrusunundur, insanın bu sütü kullanmaya hakkı yoktur.

  -lakto vejetaryenler; hayvanın ürününden yararlanır ancak yumurta yemezler. çünkü yumurta oluşacak bir hayatın tohumunu taşımaktadır.

  -ovo-lakto vejetaryenler: bu gruptakiler beslenirken hayvansal ürünler ve yumurta yerler.