1. kapitalist amerika birleşik devletleri'nin en büyük korkusu ve düşmanına (bkz: komünizm) karşı verdiği soğuk savaş dönemi sırasındaki sıcak savaşlardan ikincisi. birincisi için (bkz: kore savaşı) ayrıca aynı dönem içerisinde domuzlar körfezi çıkarması da amerika birleşik devletleri'nin faal bir şekilde bulunduğu askeri harekattır. sonuç ise vietnam savaşıyla aynı, hezimet.

    vietnam savaşı, amerika birleşik devletleri'ne 60.000'e yakın cana mal oldu ve savaştan evine sağ dönenler ise psikolojik olarak ölmüşlerdi ve birçoğu vietnam gerillalarının acımasız işkence teknikleriyle değil kendi silahlarından çıkan kurşunlarla hayata gözlerini yumdu.

    savaş, amerika birleşik devletleri'nin sinemada ekmeğini çok yediği bir propaganda aracına dönüşse de 1963-73 yılları arasında askeri açıdan savaşın tam da göbeğinde yer alan yankee'ler, tarihinin en acı yenilgilerinden birini komünist vietnam'da tatmıştır.
  2. amerikanın uğraşmak isteseydi çok ama çok daha fazlasını alabileceği savaştı. devam etmemeleri tamamen içte oluşan huzursuzluklar.