• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.58)
westworld
iki konuk ileri teknolojinin kullanıldığı bir eğlence parkında vahşi batı macerasına çıkar. parktaki insanlar robottur ve park roma, vahşi batı ve ortaçağ dönemlerine benzetilerek sahici bir hayat yaratmak amacıyla tasarlanmıştır.
merkezi bilgisayar sistemi bozulunca robotlar zincirlerini koparır ve parkın iki konuğu robot bir silahlı soyguncu tarafından takip edildiklerini fark eder.
west world ya da batı dünyası, yapay bilincin ve suçun geleceğinin ortaya çıkmasıyla ilgili karanlık bir yolculuğu anlatmaktadır.
 1. yapım ekibinde j. j. abrams ve jonathan nolan isimlerinin göründüğü, müziklerini ramin djawadi'nin yaptığı son dönemin bir çok dizisine meydan okuyacak hbo dizisidir. bu ekip olduktan sonra oyuncular zerre umrumda değil. ısrarla bekliyoruz efenim..
 2. ilk bölüm ile kendini efsaneler arasına sokan dizi... bundan kelli dolores dünyanın en güzel kızıdır. bu böyle biline.
  zaten ne anlatsam spoiler olur. kesin izleyin efenim.
  ha bu arada internet aleminde hakkında bütün yorumları okumasamda bayağı bi yorum okudum. kötü yorumun k'sinin atomunu bulamadım.
 3. prodüksiyona az para harcayayım diye yakın plandan ölecek dizi. ilk bölümde kadrajın yüzde 65'i iki kafa arasında can çekişen mızmız diyaloglardan oluşuyor. sürekli birbirine diş geçirme derdinde diyaloglar o kadar yavan ki ana hikayeye ciddi katkı sunmuyor. ileride sunacaksa da öyle katkının içine tüküreyim. the wire'da da sürekli konuşuyorlar ancak adamların "naber, nabıyon"unda bile ihtişam var.

  dizi temelde iki farklı düzlemde iki farklı fantazya mekan üzerine kurulu. ancak bu mekanları okutmakta şu an için oldukça yetersiz. alan derinliğini kısa tutup kameranın tüm odağını surata vermiş, arka planları flulaştırmışlar. bu durumu belki de gizem'in ögesi olarak kullanacaklar. uzun konuşmaları dinlerken surattaki gözeneklerden başka gözü oyalayacak unsur kalmıyor.

  oyuncu kadrosu şaşalı olmasına rağmen oyunculuklar samimi değil. yüzlerde sürekli eblek tebessüm söz konusu. niye sırıtıyorsunuz ya, ciddi bir mevzu dönüyor? bence bunun kaynağı kötü oyunculuk değil, kötü yönetim. bunun yanında sanat yönetimi de oldukça zayıf. "tablo olsa duvarıma asarım" diyeceğim bir tane kare yok.

  j.j. abrahams lost ve fringe sonrası hayal kırıklıklarından farklı olarak bu sefer ana fikri ilk bölümden belledip, mevzunun arka planını kurgulayacağa benziyor. yine diğer işlerinden farklı olarak görsel efekte eser miktarda başvurmuş.

  yayıncı hbo, yapımcı mazisi kalplerde yare j.j. abrahams, kurgu da ilgi çekici olunca heyecan verici bir dizi bekliyorum. ancak bu koşullarda henüz emeklerken ne ara "efsane" oldu anlamadım.
 4. jeneriğinden itibaren ilgi çeken, oyunculukları ve müzik seçimlerini gayet başarılı bulduğum yapım. izlenir.
 5. konusunu okuduğumda evet bi (bkz: xfiles) değil ancak şans verilmeli..
  belit
 6. fena değil. film gibi uzun. bakalım kaç bölüm dayanacak?
 7. nolan ve imdb 9 puan etkisiyle izlemeye başladığım dizi. pilot bölüm tanıtım etkisiyle zayıftı ancak ikinci bölüm tatminkar şekilde ilerledi. sırf açılış, kullanılan müzikler ve dizinin girişi bir game of thrones etkisi yaratmadı değil. tutar bu dizi ama ben sonuna kadar gidebilir miyim meçhul.
 8. jonathan nolan,j.j. abrams, ramin djawad, anthony hopkins, ed harris gibi marka isimlerin bir araya geldiği hbo' da yayınlanan bilim kurgu dizisi.

  doktor ford galiba robotlara tanrı bilinci yükleyecek.
 9. spoiler ile birlikte tahminlerimi yazacağım ki karışmasın ortalık. robotlara özgürlük ulan!

  öncelikle bu diziyi izlemeden önce black mirror'dan white bear bölümünü izleyin. bir de okuyabilecekseniz (*:do androids dream of electric sheep?) ya da filmini (*:blade runner) izleyin.

  !---- spoiler ----!

  4. bölümden yazıyorum. beklediğim her şey değişti rıza baba. ford'un ölümüne kesin bakıyorum artık. dolores de sonlara doğru büyük bir şey yapacak galiba. truman show muhabbeti çıkacak gibi geliyor.

  !---- spoiler ----!
  neden