zafer ekin karabay

Kimdir?

1975 yılında kayseri’de doğdu. ilk ve orta öğrenimini doğduğu kentte tamamladı. kayseri atatürk ticaret lisesi'nden mezun oldu. (1993) aynı yıl ankara üniversitesi hukuk fakültesi'ne girdi. lisans öğrenimini 1999 yılında tamamladı ve ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde yüksek lisans programına başladı. ölümünden iki gün önce yüksek lisans programından başarıyla tamamladı. eskişehir anadolu üniversitesi hukuk fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştığı dönemde odasının kapısına kendini kemeriyle astı ve kendi isteği ile aramızdan ayrıldı. 13 eylül 2002

ilk şiiri 1995 yılında insancıl dergisinde yayımlandı. toplumcu gerçekçilik şiir tarzında, incelikli bir üslûpla usta işi şiirler yazdı. şiirleri ve eleştiri yazıları; bahçe, damar, dize, edebiyat ve eleştiri, insancıl, islık, kavram-karmaşa, kül ve varlık gibi belli başlı edebiyat dergilerinde yayımlandı. 1995 yılında kar-ya (bilimsel ve kültürel araştırma ve yayıncılık kooperatifi) aracılığıyla çıkarılan sanat eylemi adlı derginin kurucuları arasında yer aldı. karabay 1999 yılında varlık dergisi tarafından düzenlenen yaşar nabi nayır gençlik ödülleri’ni şiir dalında kazandı. bir yıl sonra da arkadaş zekai özger şiir ödülü jüri özel ödülü’nü ‘şubatta saklambaç’ adlı dosyası ile kazandı, şubatta saklambaç, aramızdan ayrılışından üç ay sonra mayıs yayınları tarafından yayımlandı.

yapıtları:
şubatta saklambaç / mayıs yayınları

ödülleri:
1999 yaşar nabi nayır gençlik ödülleri’ni şiir dalında
2000 arkadaş zekai özger şiir ödülü jüri özel ödülü

*şiirakademisi.com adresinden alınmıştır.
 1. baharlar hala güzelken ve sevmek bugünkü gibi laçkalaşmamışken
  ve henüz 29'undayken
  bir ozan ölümü seçer...

  13 eylül 2002'de kendi isteğiyle aramızdan ayrıldıktan sonra
  5 ekim 2002'de kaleme aldığı yazısının sonunda şöyle demiş can dündar:

  "..."kaçış değil onlarınki, reddediş", biliyorum.
  ama yine de "bu reddiyenin başka yolları olmalı" diyorum.
  bunca haksızlığı ve bizim onca haksızlığa alışmışlığımızı böyle yumruk gibi yüzümüze vurmadan, canına kıymadan...
  bizi şiirsiz, şairsiz koymadan...
  hayatla başa çıkmanın ozanca bir yolu olmalı...
  çünkü karabay’ın dediği gibi;
  "yolculuğa çıkmışlar için hem limansa şiir, hem de gemi..."
  o gemiyi en son şair terk etmeli..."

  29. yaşının 29 şubatında ölmeyi planlayıp şiir kitabını görmeyi dahi beklemeden çekip giden zafer ekin'i
  mart'da da yaşatmaktır bize düşen...
 2. "Nilgün marmara'Nın 29 yaşında, slyvia plath'In şubatta intihar etmesi benim de 29. yaşımın şubat ayında intihar etmemi elbette gerektirmezdi.

  Ama mademki yaşamda kalmaya kendimi ikna edemiyordum, o zaman bir tarih belirlemeliydim ve 29. yaşımın 29 Şubatını seçtim."

  "...Daha ne kadar dayanabilirdim, herkesin bir başkasının acısı pahasına mutlu olduğu yaşama."

  Hayatın neresinden dönülürse kardır Diyerek, dediği zamanı biraz erteleyerek aramızdan ayrılan, 1999 varlık şiir ödülü ve 2000 Arkadaş Zekai Özger şiir ödülü sahibi, Anadolu Üniversitesi hukuk fakültesi araştırma görevlisi, şair.

  Hakkında güzel bir Yazı.

  Bir diğeri, can dündar Yazısı.

  "...Ne var ki, kitabımı bir türlü bastıramadım (o kitabı görmeden ölmek bana nasıl acı veriyor bilemezsiniz). Ama şimdi yaşamımın bu ayrım noktasında hiçbir yerde huzur bulamadığıma göre bu tarihi bekleyecek gücüm de kalmadı. Hem Zebercet de belirlediği tarihten önce intihar etmemiş miydi? (Kimbilir belki kendimle barışabilseydim...)

  Yerleşik Yabancıydın her yere Metin Abi... Sen yanarak öldün ve ben ne yangınlar geçirdim sana ulaşabilmek için."

  Kitabın basıldı zafer.
  (bkz: Şubatta saklambaç - zafer ekin karabay)
  ozee