1. birinci dünya savaşı sırasında 18 mart 1915 günü britanya birleşik donanmasını bozguna uğrattığımız şanlı zaferimiz.
 2. !---- spoiler ----!

  bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! burada bir dost vatanın toprağındasınız. huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız. uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.

  !---- spoiler ----!

  mustafa kemal atatürk
 3. tanım yapmaya gerek yok ama tüm dünyanın da bildiği üzere "çanakkale geçilmez" olarak hatırlanan tarihimizin en şanlı, her yanı ayrı bir hikayeye sahip destansı zaferlerinden.

  Bunun üzerine twitter'da gördüğüm reklamı paylaşmak istedim. çanakkale geçilmez

  kaptanlar seferleri sırasında her şeyi seyir defterlerine kaydederler ya, geçtikleri her yeri de yazıyorlar. ancak çanakkale boğaz'ına girip çıktıklarında çanakkale zaferi'ne saygıdan çanakkale geçildi yazılmazmış. Çanakkale'ya varıldı, Çanakkale'den çıkıldı, Şehitler abidesi selamlandı yazarlarmış. Türk ticari gemiler düdükle, askeri gemiler bayrakla selamlarmış. Bu Türk gemileri arasında yazılı olmayan ama uyulmaması durumunda da uyarı ile karşılaşan bir kural haline gelmiş. Bence çok hoş bir detay.