1. önemli düzenleme: tanriyibizyarattik düzeltti kendisine çok teşekkür ederim. doğrusu a cappella olacak, ben türkçesini almışım özür diliyorum. moderasyon düzeltebilirse çok sevinirim teşekkürler.
  biraz tiyatro gibidir aslında. insanla anlatır her şeyi. sadece insanı duyarsın, genelde de insanı anlarsın zaten. bayağı güzel bir şeydir yani bu. ayrıca birlik duygusu da vardır ruhunda. amaç birlik olmaktır, beraber insanca anlatmaktır.
  tanım: çalgı aleti olmadan, tamamen insan sesleriyle, vokallerle yapılan müzik türü.
 2. can kazaz bir röportajında şöyle demişti (hatırladığım kadarını yazacağım) müziğin ne olduğunu hiç bilemeyen birine müziği şöyle anlatırmış "bak duyduğun sesler var ya işte onların hepsidir müzik. ve sen de bunun bir parçasısın" a capella da böyledir aslında. kanlı, canlı, ruhlu, hisli, eğlenceli, hüzünlü... doğan her halinin doğanın bir parçası tarafından müzikle aktarılmasıdır.
  parov
 3. Amerikan gencligi pitch perfect - jason moore filmi ile populeritesini arttirmistir bu muzik dalinin ama oncesinde de okullarin a capella gruplari bulunmaktadir. Ulkemizde sanirim bogazicinde var unlu bir a capella grubu. Benim ilk tanisman key and peele adli komedi showu ile oldu. Merak edenler icin
 4. müzik terminolojisinde a cappella olarak geçen çok sesli bir müzik türü.

  tüm dünyada naturally 7 grubu son yıllardaki en popüler a cappella grubudur. (bkz: wall of sound - naturally 7)

  tüm müzik dünyasında önemli bir yere sahip olmasına rağmen ülkemizde ancak son yıllarda bazı gruplar sayesinde tanıştığı müzik türüdür. 2004 yılında kurulan vokaliz grubu ülkemizdeki en bilindik-artık ne kadar biliniyorsa- a cappella grubudur.

  yakın zamanlarda sesversus tarafından yapılan (bkz: barış manço potpuri - sesversus) derlemesi bu tür için iyi örneklerden bir diğeridir.

  mensemble grubu da bu türde güzel örnekler sunmuşlardır: (bkz: çay mahnısı - mensemble)

  a cappella boğaziçi ve vocca grupları da unutulmaması gereken yerli a cappella gruplarındandır.