a dangerous method - david cronenberg - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
a dangerous method - david cronenberg
the talking cure isimli tiyatro oyunundan uyarlanan film; freud ve öğrencisi jung'un ilişkisi çerçevesinde psikanalizin doğuş sürecini ve bu iki büyük ismi karşı karşıya getirecek olan 18 yaşındaki genç kadın sabina'nın öyküsünü anlatıyor.
sabina spielrein (keira knightley) isteri nöbetleri yüzünden akıl hastanesine yatmıştır. bunun kökeninde çocukken babasından gördüğü şiddet bulunmaktadır. hastanede genç doktor carl jung'un (michael fassbender) hastası olur. jung, sigmund freud'un (viggo mortensen) psikanaliz tekniğinin büyük bir hayranıdır. sabina ile carl arasında, carl'ın evli olmasına rağmen bir aşk doğar. ancak öte yandan, aralarında halef-selef ilişkisi olan jung ve freud arasındaki giderek derinleşecek olan bir fikir ayrılığı kendini göstermeye başlamıştır.


 1. sigmund freud ve carl gustav jung gibi psikanaliz dünyasının iki büyük ismini aynı çatı altında buluşturan yapımda cronenberg'in vazgeçilmez oyuncularından viggo mortensen freud'u, michael fassbender jung'u, keira knightley ise sabina spielrein'i canlandırıyor.

  film, john kerr'in "the talking cure" adlı oyunundan, oscar ödüllü senarist christopher hampton tarafından sinemaya uyarlandı.
 2. film kötü değil ama freud ve jung psikanalizin doğuşu deyince çok daha çarpıcı bir şey bekliyor insan. ortada gayet güzel bir vaka da var üstelik. senaryo tam olamamış sanırım tiyatrodan uyarlanmanın etkisi olabilir mi bilmiyorum ama bu filmi izledikten sonra ben bu oyuna gitmek istemezdim. jung'la freud'un çatışması, sabina'nın nöbetleri ve iyileşme süreci çok daha detaylı işlenebilirdi.

  başlangıçta beklentimi yüksek tutmuş olmamın da etkisiyle beni pek tatmin etmedi.
 3. sözü geçen kişiler freud ve jung olunca çok daha derinlikli çok daha çarpıcı bir film beklememek elde değildi. ama oyunculukların muhteşem olması hayal kırıklığı yaratan bir film olmamasına sebep oldu.