1. tam olarak olması gerekendir.

  medeniyetten kastımız; insanların düşüncelerinin özgür olması ve isteyenin saygı kapsamında istediğini yapabilmesi değil midir?

  şöyle bir soru sorayım, kime göre ahlaksız? dünyada evrensel bir ahlak yasası yok. x kişisine göre homoselsüel olmak ahlak dışı iken, y kişisine göre ahlak dışı değildir, z kişisi ise doğrudan homoseksüel olabilir.

  ahlaksızlık tanımını "çoğunluğun ahlakına ters olan" olarak düşünen kişi, bir yerlerde yanlış yapıyordur. şöyle bir laf vardı, hatırlarsınız

  "söylediklerinizin bir kelimesine dahi katılmıyorum. ancak bunları söyleme hakkınızı ölene dek savunacağım." -voltaire

  medeniyet, "ahlaksız" olarak görülen çoğu şeyin aslında sadece size göre ahlaksızlık olduğunu insanlara öğretti. bu sayede fikirlerimizi beyan edebiliyoruz. bu sayede isteyen istediği şeyi konuşma hakkına sahip. başkasına zarar vermeden istediğimi yapma hakkına ben bu sayede kavuştum.

  mesela dergahlarda bir çeşit dini rituel yapan insanlar var. cemaatler yoluyla fikir empoze eden insanlar var. insanları kandırıyorlar gibi geliyor. yalan söyleyen var, eşini aldatan var, sokakta çıplak gezen, tek gecelik ilişkileri olan insanlar var. bunlar bana göre ahlaksızlık. peki bana bir zararları var mı? yok. karışmaya hakkım var mı? yok. karışıyor muyum? hayır.

  (bkz: ahlak)
 2. yanlış başlıktır.
  doğrusu için (bkz: medeniyetsizliğin ahlak çatısı altında savunulması)
  nedenlerine gelince:
  1-) evrensel ahlak diye bir kavram yoktur. ahlak kavramı toplumdan topluma göre değişmektedir. mesela bazı kabilelerde savaşta öldürülen savaşçının cesedini yemek ahlaklı bir davranış sayılırken çoğu toplum bu uygulamaları günümüzde barbarlık olarak addetmektedir. objektif bakış açısı ile, iki tarafın da görüşünü haklı çıkartabilecek kanıt yoktur.
  2-) bazı davranışların tüm insanlık tarafından yanlış olarak addedildiği doğrudur. buna örnek olarak insan öldürmek gösterilebilir. ancak bu bile evrensel bir ahlak kuralı değildir ve bazı durumlarda (savaş gibi) insan öldürmek toplum tarafından ahlaklı veya en azından doğru bir davranış olarak gösterilebilir.
  3-) kısaca, toplum ahlak için bir referans noktası olarak alınamaz. ancak, evrimsel bir bakış açısı ile aynı topluluk içinde yaşayan insanların çoğunluğunu olumsuz etkileyen ya da yok olmalarına sebep olacak davranışlar "ahlaksızlık" veya yanlış bir davranış olarak nitelendirilebilir çünkü bu tarz davranışların toplumun yok oluşuna sebep olabileceği düşünülebilir.
  4-) tek gecelik ilişkilerin ya da çıplaklığın toplumun yok oluşuna sebep olduğuna dair kanıt yoktur. öyle olsaydı çok sayıda "batılı" ülkenin yok olması gerekirdi.
  5-) öte yandan "ahlak" kisvesi altında sunulan davranışların bir toplumu yok oluşa sürükleyebileceği ve bölgesel olarak medeniyeti sona erdirebileceği konusunda kanıt vardır. örnek olarak orta doğu coğrafyasının durumu ya da ışid hakimiyetindeki bölgeler gösterilebilir. geçmişte avrupa'nın durumu da bu hipoteze bir örnektir.
  6-) insanların kişisel doğru ya da yanlışları olabilir. insanlar kendi koydukları bazı kurallara göre yaşamayı tercih edebilirler. ancak bu kurallar topluma ya da üçüncü kişilere zarar vermediği sürece geçerlidir.eğer başkalarına zarar veriyorsa ancak ahlaksızlık olarak addedilebilir. mesela homoseksüel diye bir insanı cezalandırmak ahlaksız bir davranıştır çünkü uzun vadede topluma katkısı olabilecek çok sayıda insanı etkisiz hale getirebilir ya da yok edebilir. bu da toplumu geriye götürür ve yok oluşuna yol açabilir.
 3. böyle bir şey yoktur. ahlak ve medeniyet kelimeleri herkes için aynı anlamı ifade etmeyebilir. senin için sokakta öpüşmek ahlaksızlık olurken, benim için adam kayırma ahlaksızlık olabilir. senin medeniyet anlayışın vip hac ziyareti olabilirken benim için ifade ve fikir özgürlüğü olabilir. beyni bacak arasında olanla kafatası içinde olan adamların aynı hayat görüşlerine sahip olması beklenemez.
 4. kadın yer yüzünde güzelliği temsil eder. insanın fitratinda ise güzel olani istemek, arzulamak vardir. bu iki olgu bugun ki dunya nüfusunu oluşturmuştur. erkek kadını guzel bulmuş. guzellik erkegin şehevi duygularini kabartmis. kadını istemiş. kadın da bunu ozgur iradesyile kabul edince seks(bkz: aşk yapmak) yapmışlar. çünkü yaratılışlari bunu gerektiriyormuş. bizler ve diger milyonlarcamiz dunyaya gelmiş. buraya kadar ahlaksizlik seklinde degerlendirilebilecek hic bir sey yok. fakat zamanla insanlik kadın uzerinden para kazanabilecegini, boylece daha fazla kadin elde edebileceğini, daha rahat ve daha refah olabilecegini farketmiş ve kadini pazarlama başlamış. ahlaksizlik da tam burada filizlenmeye başlamış satilabilecek herseyin hedef kitlesine gerceklestirecegi cagriyi kadini kullanarak yapmış (bkz: seksist reklam) . kozmetikten modaya her ne varsa icat etmisler gelistirmisler. kadinlari gormek istedikleri gibi boyayip istedikleri gibi giydirip istedikleri şeyi pazarlamada kullanmışlar. goruntusuyle gundeme gelen kadin - zaten fitratinda oldugu icjn- begenilmekten hoşlanmiş. fakat objelestirildigini görmemiş. görse dahi artik geri donulemez bir hal aldığından mevcut duruma razi gelmiş. kimileri intihar etmiş, kimileri bu gidisata dur demeye kalktiklari icin siddet görmüş, öldürülmüş. bunlarin hepsi medeniyet zirvasi altinda vukuu bulmuş. kadinlari yakip o gunu kadinlar gunu ilan etmişler. onlari öldürüp sonrada kendi kendilerini yargılamislar.. diyecek şey çok. modern dunyada kadin değersizdir. ne yazik ki oyle de kalacaktır..

  not: bu girdi basliktaki önerme altina girilsede iceriginin önerme ile cok ilgisi yoktur. daha cok kadina yapilan buyuk ahlaksizliktan bahsedilmiştir. ahlaksizligin daha bir cok turu ve sekli var.
 5. kime göre ahlaksızlık neye göre ahlaksızlık?

  normal şeylerin ahlaksızlık adıyla kötülenmesi de olabilir.
 6. şimdi size bunu sokak kültürü ile anlatmaya çalışıcam. how ı met your mother dizisini izliyorum ve tv izleyen tüm arkadaşlarıma yahu bırakın şu saçma sapan dizileri madem izliyosun yabancı dizi izle ki ingilizcen gelişsin farklı kültürler tanış. medeniyet gör. 'medeniyet gör' cümlesini söyledikten sonra malum arkadaşlardan 1 2 tanesi bu diziyi izlemeye başladı.

  yorumlar;

  -hacu full seks var. çok iyiymiş. yalnız çıplaklık az.
  -la oğlum ne farkı var şimdi türk dizilerinden oda onun yatığı ile yatıyo vs.
  -iğrenç bir dizi sadece seks var.

  şimdi ahlaksızlık var . ahlaksızlık var. bir insanın yengesine sulanması bize göre ahlaksızlık hatta onunla yatması rezalet bir olay. buna dersin ki ahlaksızlık. ama birde yatığın kız ile ayrıldıktan sonra başkasının yatması. benim umrumda olmaz kimsenin olmamalıda işte bu medeniyettir saygıdır. kişisel özgürlüğe saygı how ı met your mother'da izlenilen medeniyetttir. ahlaksızlık mı? işte o bizim ülkemizde.
 7. tekamül bu. bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. herkes payına düşünden alsın biraz. doyuyorsa sorun yok ama doymadığında? biraz da böyle yaşasın insanlık. hiçliğini fark etmediğimiz şeyler ülkü olarak kalır. yeni verilenden de sıkıldıklarında ne yapacaklar? istenç hiç durmayacak. uyuşturucu daha da yaygınlaşır belki. bu tür şeyler kaygılandırmıyor beni. tarihin başından beri avam ve havas vardı. okuma ve eğitim yaygınlaştırdığı için daha iyiye gidiyor işler. üzgünüm ama geçmişte şerefli bir mazi yok. en azından tanık olduğumuz kadarıyla. aradığımız şey dışarıda değil içeride bir yerlerde.
 8. ahlaksızlık medeniyet çatısı altında sunulmaz. aksine, medeniyet çatısı altında sunulan, insani güdüleri bastıran, ötekileştiren, kişi ilişkilerinin görünmez polisi olan ahlaki buyruklardır. bu da son zamanların yeni modası: "ahlaksızlık diz boyu ühühühühü" tek gecelik ilişki nasıl ahlaksızlık olabilir örneğin? iki kişinin karşılıklı rızasıyla olan insani bir aktivitenin ahlaksızlık olduğunu hangi doğa yasasından çıkarabiliriz? tecavüzün, hırsızlığın, bozgunculuğun görülmesinin insanların bilinçlerinin dışarıdan müdahalelerle belirli bir yöne çekilmesinin ve oluşan durumun bu insanların içgüdüleriyle, bilgisizlikleriyle çatışması sonucu ortaya çıkan dengesiz ruh hali ve negatif tutum, ahlaksızlık yaftasından daha mantıklı bir açıklamadır. birkaç on yıl daha olmasa bile insan türünün -ortaçağ zihniyetinin değil- bilincindeki sıçramalarla, zamanla ahlaki kurallar da, dinler de, ırkçı ve coğrafyacı ideolojiler de ortadan kalkacaktır. değişime direniyoruz ama bu uzun sürmeyecek. ben ahlaki kurallara ihtiyaç duyarım çünkü cemaat evinde hangi hocanın bana tecavüz edeceğinden korkarım, bir kadın ahlaki kurallara ihtiyaç duyar çünkü gece tenha bir yerde korkusuzca yürüyemez, insanlar kapılarını kilitlerler çünkü kimin evlerini yağmalayacağını bilemezler çünkü ortada bunca inanca, bunca yasaya, bunca geleneğe rağmen tecavüz eden, hırsızlık yapan insanlar vardır. bu insanlar bu eylemleri ahlaksız bir ortamda yetiştikleri için mi yaparlar? aksine medeniyet ve onun getirdiği inanma, yaşama biçimlerinin kendilerine bir solucanın sahip olabileceği kadar bilinç kırıntısı bahşettiği için yaparlar. tek gecelik ilişkilerden korkuyoruz çünkü hala kadınlara sahip olunan birer nesneymiş gibi bakan ataerkil düşüncenin kölesiyiz. korkuyoruz çünkü birlikte olduğumuz insanı delicesine kıskanıyor ve onun bir başkasıyla olabilecek birlikteliğinden ahlaki çıkarımlarla vazgeçirmeye çalışıyoruz, onu kapatıyoruz, örtüyoruz, tarlaymış gibi sürüyoruz çünkü onun bundan fazlası olmadığını bilinçaltımızdan gelen sinyallerle gizil olarak kabulleniyoruz. hala ortaçağın düşüncesini, insanı merkeze almayan ideolojileri kabullenenler yeni yaşam tarzlarına ne bugün ne de yarınlarda uyum sağlayabilecekler.
 9. öyle bir durum yoktur. aksine medeniyetin gerisinde kalmış, zamana ayak uyduramayan kişilerin medeniyeti ve bu şekilde medeni yaşayan insanları karalaması söz konusudur. kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi anlayacağınız.

  üstelik medeniyet sana insanca yaşama, birey olma, hakkını sonuna kadar savunma imkanı tanırken, medeniyetsiz topluluklarda harem de kurarsın, nikahın olmadan 4 kadınla da sevişirsin, 9 yaşındaki çocuğa kadın/erkek fark etmez göz de dikersin. eee hani marjinal bizdik?
 10. bir de şöyle bir şey var, o daha mide bulandırıcı:
  ahlaksızlığın din çatısı altında sunulması.