alleben öyküleri - ülkü tamer - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar ülkü tamer
alleben öyküleri - ülkü tamer
"yanardağın üstündeki kuş" adlı kitabında topladığı şiirlerinden, "yaşamak hatırlamaktır" adlı kitabında topladığı anılarından tanıdığımız ülkü tamer'den; başka öykülere benzemeyen sıcak, yoğun, okuduğunuza değecek dört ilginç öykü sunuluyor bu son kitabında; "sitti zeynep, çete ismail, şekerci asım, macı hüseyin".

ülkü tamer çok fazla öykü kaleme almayan bir yazar. ancak öykülerin her satırında çok renkli ve canlı bir türkçe çıkıyor karşımıza.

insanlar üzerine kurulmuş ve yazarın doğduğu yer olan gaziantep'te geçen öyküler için fethi naci: "mucizelerle olağanın sarmaş dolaş olduğu hikayeler ülkü tamer'in hikayeleri. dört hikâyenin adı da insan adı: ülkü tamer birbirlerine benzemeyen bireylerin: insan sıcaklığı, sevgi, vefa, dostluk, hayal gücü... şu gayri insanileşmiş ülkemizde ilaç gibi geldi bana ülkü tamer'in hikâyeleri." diyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. Ülkü Tamer'in bu öyküleri için okuyanların ortaklaştığı tanım tek kelime ile "sıcak" olacaktır. tahmin edeceğiniz gibi Türkçe'nin tüm zenginliğini barındıran, usta işi ve ülkü Tamer'in naif kişiliğinin satırlarına yansıdığı dört öykü.

  Ülkü Tamer dün gece hayatını kaybetti. şansımızdı; iyi ki bu dünyadan geçti, iyi ki Türkçe'nin güzelliğinde yazdı ve bizlere bu kitap ve nicelerini armağan etti. o yüzden şairler, yazarlar ölmez diyoruz ya...asıl biz sana teşekkür ederiz ...
  mesut