archive.org - youreads  1. özetle bir internet kütüphanesi ya da bir internet arşividir.

    internet üzerindeki siteleri belirli bir algoritma yoluyla rastgele ziyaret ederek kısıtlı büyüklükteki veriyi bir zaman damgası ile sunucularına kaydeder ve bu bilgileri kullanıcıların hizmetine sunar. Bu yolla araştırmacılar, tarihçiler, akademisyenler ya da genel olarak kamuya dijital bir formatta kalıcı bir kaynak sunmuş olur.^:wayback machine^ Site yalnızca sayfa görüntülerini değil, metinleri, ses dosyalarını, hareketli resimleri ve yazılımları da benzer şekilde dosyalar.

    Ayrıca, Archive “netpreserve.org” adresinden yayın yapan “International Internet Preservation Consortium”^:Uluslararası İnterneti Koruma Konsorsiyumu^ adlı kuruluşun da bir üyesidir. Diğer üyeler için bakınız.
  2. internet defteridir. bugüne kadar yayımlanan siteleri ortadan kalkmasına ragmen içinde saklayan sanal kutudur. makale, döküman gerektiğinde burdan arayın birde.
  3. her itülünün bildiği, ders seçimi vasıtasıyla tanıdığım internet arşivi. geçen sene hangi dersi hangi hoca hangi crn de açmış, kaçmam gereken hocalar neredeler vs.. çokça hayat kurtarmıştır, yapanların düşünenlerin beyinlerine sağlık
    r2-d2