argentinosaurus - youreads

  1. güney amerika kıtasının adalarında, geç tebeşir döneminde (yaklaşık 94 - 97 milyon yıl önce) yaşamış bir otçul dinozor türüdür. sauropod alttakımının titanosaur familyasına mensuptur. yetişkinlikte 30 - 36.5 metre uzunluğa, 20 - 21.5 metre yüksekliğe ve 75 ila 100 ton ağırlığa ulaşabilen bu devasa dinozorlar, dünya üzerinde yaşadığı bilinen en iri kara hayvanlarıdır. isimlerini fosillerinin bulunduğu arjantin'den almışlardır.

    uzun boyunlu, uzun kuyruklu ve iri gövdeli argentinosaurus'lar dört ayakları üzerinde hareket ediyordu. ağır hareket eden hayvanlardı. kendilerini tehdit eden diğer dinozorları kuyruklarını savurup vurarak veya brachiosaurus'lar gibi ön ayaklarını yukarı kaldırıp üzerlerine basarak öldürüyorlardı.

    argentinosaurus'lar yumurtadan çıktıktan sonra kendi başlarına hareket edebiliyor ve öğütücü dişlere sahip oldukları için çevrelerindeki bitkilerle beslenebiliyorlardı. her ne kadar hızlı büyüseler de, çocukluk ve gençlik dönemlerinde çoğu yırtıcılara av oluyordu. yetişkinler yavrularının hayatta kalma ihtimalini yüksek tutmak ve soyunun devamlılığını sağlamak için çok sayıda yumurta bırakıyorlardı.

    argentinosaurus'lar yetişkinlikte devasa boyutlara ulaştıkları ve oldukça hantal bir vücuda sahip oldukları için yırtıcılara av olmaları çok zordu. diğer yandan, şayet içlerinden biri ölür ya da öldürülürse, yaşadıkları ekosistemdeki etçillere günlerce yetebilecek kadar besin kaynağı çıkıyordu. besin kaynağı bakımından bereketli dinozorlardı. özellikle grup olarak avlanan mapusaurus'lar için.