aysun kayacı - youreads 1. "bu ne biçim demokrasi? benim verdiğim oy ile dağdaki çobanın oyu eşit olabilir mi?" sözleri sonrası ülkede gördüğü baskı nedeniyle ülkemizi terkederek londraya yerleşen eski manken.
 2. aysun kayaci ya zamanında kızdık ama kadın haklı çıktı sanırım, bence seçimlerden önce bir genel kültür testi tarzı bir seviye tespit sınavı yapılmalı, ülkeyi ileriye taşımayı hedefleyen düşünen, kafa yoran, yetişmiş, gelişmiş beyinlerle, bir paket makarnaya, bir ton kömüre fit, gününü bu tüccarlara satan, gençlerimizin geleceğini peşkeş çeken tiplerin oyu bir olmamalı, adamı bu testle ölçer biçersin, ülkenin gelişmesine katkı verebilecek beyinsel ve düşünsel erişkinlikte olanın oyunu 1 sayarken, yetersizlik düzeyine göre diğerlerinin oyunu 0,25-0,50-0,75 gibi sınıflarsın, bu ne ayıp ne günah, sonuçta ülkeyi doğru yönetebilecek, vizyonlu kişiler başa geldiğinde sonucunda bu vatandaşlarında kendisi, çoçuğu, torunu bu refahtan istifade edecek, bu akıl fırtınası babındaki düşünsel fikre bile eminim kızacak olanlar olacaktır, ama düşünmenizi isterim nitelikli bir iş için birini aradığımızda, adaylar arasından o işle alakalı donanımlı, vizyoner, tecrübeli, belli bir yetkinlik seviyesine ulaşmış, tahsili işe uygun, geldiği kadroya ve kuruma/kuruluşa değer katacak insanları seçmiyormuyuz, önümüze gelen her adaya eşit davranmıyoruz, aman ya al birini işte boşvermi diyoruz, bir yetkinlik arıyoruz, kıçıkırık bir iş için bile uygun niteliklere sahip birini istihdam ederken, seçimi işin niteliklerini bilen işe haiz bir profesyonel kadro yaparken, ülkemizi yönetecek kadroları seçerken neden sistemi iyi bilen, ülkesinin geleceği konusunda her türlü fedakarlıktan kaçınmayacak, kendini eğitmiş, malum sınav sonucunda genel kültürünün ve dünya görüşünün kalburüstü olduğu tespit edilen kişilerle diğerlerinin oyu bir olsunki, bence ciddi ciddi bu tarz bir sınav ile insanların oysal ağırlıkları sınıflandırılmalı veya en azından eğitim seviyelerine göre yine oysal ağırlıklar sınıflandırılmalı, uzun vadede bu tarz bir düşüncenin ülkemizin hayrına olacağı düşüncesindeyim.
 3. bizzat kelimenin anlamına takılmazsak aynı fikirde olduğum şahıs. ancak böyle bir teorinin uygulanabilirliğinin olmadığını düşünüyorum. neye göre lime göre bir tespit ya da denetimi olabilir. ben kendimi "dağdaki" cahilden üstün görürken ilber hocaya göre ben de ağır cahilim. demokrasiden -türkiye'de olduğu kadar işte- söz ediyorsak maalesef sitemin kendini koruyamadığı bu tür zayıf yönlerine katlanmak zorundayız. eğitim şart başka yolu yok.
 4. doğru lafı söyleyen yanlış kişi.

  *dağdaki çobandan kasıt eğitimsiz kişi.
 5. kıymetini geç zamanda anladığımız ünlü düşünür ve sanatçı. kendileri şu an londra'da ikamet etmektedir.
 6. devrinin en güzel kadınlarından biridir kendisi aynı zamanda çok ileri görüşlü bir güzellikmiş değerini bilemedik.
  işte bu
 7. demokrasi'nin açmazları ile ilgili bir konunun neden bu kadın üzerinden tartışıldığını hiç anlamıyorum. binlerce yıllık bir birikim var. demokrasi tartışması üzerinde dönen çok önemli bir literatür var. biz ise konuyu eski bir mankenin söylediği anlamsız bir söz üzerinden tartışıyoruz.

  aklıma şu caps geliyor. yani şimdi piyasa arz ve talep kavramlarıyla ilgili tartışmayı, necibe hala'nın söylediği anlamsız bir söz üzerinden mi devam ettirelim?
  ulgan
 8. bugün "dövlet bize bagmiir" diyenle, vergi kaçırıp bizim ödediğimiz vergilerle paşa gibi yaşayanla, elektrik faturasını ödemeyenle, vatan haini ile, ülkede 5 yılı doldurduğunda hiçbir emeği olmadığı halde, ülkeye hiçbir katkısı olmadığı halde bu ülkenin vatandaşı ile aynı haklara sahip olacak suriyeli mülteci ile neden benim oyum bir olsun, madem suriyeli mülteci bu ülkeye entegre olmadığı halde (dil, uyum, kültür, katkı) oy kullanabilecek o zaman benim vatandaşım neden 18 yaşına kadar bekliyor, benim 10 yaşındaki vatandaşım daha entegredir emin olun bu suriyelilerden ülkemize, o zaman oy kullanma yaşıda 10 a düşsün, sıçtık tam sıvayalım, haydi hodri meydan.
 9. demokrasinin çoğunluğun değil azınlığın haklarını garanti almak amaçlı olduğunu anladığımız zaman gereksiz sözler söylemiş diyebileceğimiz manken.

  söylemeden geçemeyeceğim; zamanında çok seksi buldugum manken aynı zamanda:)
  londra olayına ise üzüldüm.
  h2o
 10. gençliğimde fazlasıyla beğendiğim hatun

  zamanında söylediği çobanı biz çok yanlış anlamışız meğer